Światowy Dzień Autyzmu za nami

Projekty

Według badań, w Europie żyje około pięć milinów osób z autyzmem, co oznacza, że jedna na 150 dotknięta jest tym zaburzeniem. W Stanach Zjednoczonych ta liczba jest jeszcze większa. Autyzm wykrywany jest tam u jednego dziecka na 88. Rozbieżność statystyk wynika z różnic w dostępie do diagnozy, jej jakości, a także świadomości społeczeństwa w tym zakresie. W Polsce autyzm wykrywany jest średnio u jednego dziecka na 300.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu rozpoczyna Światowy Miesiąc Wiedzy o Autyzmie. W jego ramach prowadzone są takie akcje jak: „Zaświeć się na niebiesko” (Light it up blue), wymyślona w 2011 przez organizację Autism Speaks.

Datowany na 2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ pod koniec 2007 roku. Inicjatorką tego pomysłu była małżonka katarskiego emira Hamada ibn Chalifa Al Saniego, która marzyła o tym, aby temat autyzmu odbił się szerokim echem, a świadomość społeczna nie tylko w państwach arabskich, ale i na całym świecie zdecydowanie wzrosła.

Dlatego też Szkoła Podstawowa nr 17 razem z Fundacją „ Niebieski Szlak” w związku z obchodami Dnia Autyzmu, 6 kwietnia  zorganizowała  w centrum Gdyni całodzienną imprezę pod nazwą Autyzm? Zdarza się.

Jak co roku odbył się „Niebieski Marsz dla Autyzmu” ulicą Świętojańską. W ciągu dnia zostały zaprezentowane różne oferty placówek wspomagających na co dzień rozwój osób z  autyzmem. Zorganizowano pokaz pojazdów Straży Miejskiej, Policji oraz motocykli i samochodów rajdowych. Nie zabrakło również zajęć plastycznych dla dzieci oraz sportowych gier i zabaw podczas których promowano nowy projekt realizowany w międzynarodowym partnerstwie przez Gdyńskie Centrum Sportu pt.„Bringing Sport to Children with Special Needs” współfinansowany ze środków Programu Unii Europejskiej Erasmus+.