3 lata owocnej pracy projektu NeedSport za nami

Aktualności Projekty

Sport to nieodzowny instrument integracji dzieci z różnymi dysfunkcjami z ich rówieśnikami. Realizowany we współpracy z międzynarodowi partnerami projekt NeedSport był nie tylko platformą wymiany wzajemnych doświadczeń – efektem wspólnej pracy są aplikacja oraz podręcznik, które stanowią pomoc dla opiekunów, nauczycieli oraz ich podopiecznych.

– Po 3 latach współpracy z przedstawicielami z Hiszpanii, Portugalii, Chorwacji, Grecji oraz Słowenii przy realizacji projektu „Bringing Sport to Children with Special Needs”, mamy większą świadomość na temat pozytywnego wpływu sportu na dzieci ze specjalnymi potrzebami – komentuje Magdalena Klimaszewska, koordynator projektu z ramienia Gdyńskiego Centrum Sportu.

Podczas organizowanych spotkań każdy z parterów jednogłośnie stwierdził, że sport stanowi nieodzowny instrument integracji dzieci z różnymi dysfunkcjami z ich rówieśnikami pomagający w przezwyciężeniu wszelkich barier w społeczeństwie.

Międzynarodowa współpraca przyczyniła się do powstania ważnych narzędzi mających na celu usprawnienia pomocy w rozwoju tych dzieci. Są nimi aplikacja oraz podręcznik dobrych praktyk, z których nauczyciele, opiekunowie i rodzice sprawujący opiekę nad dziećmi ze specjalnymi potrzebami mogą w pełni skorzystać.

Zarówno aplikacja, jak i podręcznik są materiałami bezpłatnymi, z których skorzystać może każdy. Aplikacji przygotowana została przez portugalskiego partnera projektu NeedSport. Jest dostępna w sklepie Google Play.

APLIKACJA NEEDSPORT

Podręcznik zaś można pobrać poniżej:

Mimo, że projekt „Bringing Sport to Children with Special Needs” dobiegł końca, nie oznacza to, że pewne prace w Gdyni nie będą kontynuowane. Kluczowym działaniem upowszechniającym jest sukcesywne realizowanie spotkań oraz promowanie najważniejszych założeń i rezultatów projektu podczas różnych wydarzeń. Dlatego też dziękujemy gdyńskim klubom sportowym, biorącym udział w spotkaniach upowszechniających, podczas których mogliśmy wymienić swoje spostrzeżenia i porozmawiać o potencjalnych planach na przyszłość w oparciu o rozwój ww. projektu.

Nasz zespół projektowy już na tym etapie ma pewne sugestie i plany, w celu rozbudowania działalności sportowej na rzecz dzieci ze specjalnymi potrzebami. Wierzymy, że tak jak i tym razem znajdziemy się w gronie doświadczonych partnerów mających podobne pomysły poprawiające funkcjonowanie i rozwój dzieci.

Projekt NeedSport był realizowany w Gdyni przez Gdyńskie Centrum Sportu od 1 września 2018 roku do 31 sierpnia 2021 roku.. Liderem był Ljudksa Univerza Rogaska Slatina (Słowenia). Pozostali partnerzy to: „Prime” Sport Studio (Chorwacja), Viz Iii. Osnovna Sola Rogaska Slatina (Słowenia), Addj – Associação Para O Desenvolvimento Do Desporto Jovem (Portugalia), Elio Artic (Słowenia), Osnovna Skola Josipa Matosa (Chorwacja), Ies La Puebla (Hiszpania), Universidade De Coimbra (Portugalia) oraz 1o Eidiko Dimotiko Sxoleio Patras (Grecja). Projekt współfinansowany jest ze środków Programu Unii Europejskiej Erasmus+ w ramach umowy o dofinansowanie nr 18-201-047041.