Zapisy do Biegu 5 Mil wystartowały

W czwartek, 15 czerwca, na terenie Portu Wojennego Gdynia odbędzie się X edycja Biegu 5 MIL. Jest to jeden z najbardziej oryginalnych i nietuzinkowych biegów ulicznych w Polsce, którego trasa w całości wiedzie drogami zamkniętego na co dzień terenu wojskowego. Patronat honorowy nad zawodami objął Prezydent Miasta Gdynia Wojciech Szczurek.

Start i meta Biegu 5 MIL umiejscowione będą przed okrętem ORP „Gen. K. Pułaski” o godzinie 11:00 i analogicznie do ubiegłych lat będzie składać się z dwóch pętli. Limit czasu na ukończenie biegu wynosi 1,5 godziny.

STRONA INTERNETOWA BIEGU 5 MIL

W ramach opłaty startowej każdy uczestnik otrzyma numer startowy z chipem i czterema agrafkami, medal na mecie, zabezpieczenie medyczne, elektroniczny pomiar czasu, uczestnictwo w loterii nagród rzeczowych oraz posiłek regeneracyjny.

W Biegu 5 MIL prowadzone będą następujące klasyfikacje:

  • kategoria OPEN kobiet,
  • kategoria OPEN mężczyzn,
  • kategoria indywidualna kobiet dOB,
  • kategoria indywidualna mężczyzn dOB,
  • kategoria drużynowa – OPEN.

Zdobywcy miejsc I – III we wszystkich klasyfikacjach biegowych mężczyzn, kobiet i drużynowej otrzymają pamiątkowe puchary. Organizator wyróżni nagrodą specjalną najstarszego i najmłodszego uczestnika, który ukończy bieg.

W ubiegłorocznej edycji pięć mil morskich, czyli 9260 metrów, najszybciej pokonał Krzysztof Gosiewski z 1 Blog z Bydgoszczy który na pokonanie trasy potrzebował 28 minut i 12 sekund. Wśród kobiet jako pierwsza finiszowała Anna Nowakowska, również z 1 Blog Bydgoszcz, przecinając linię mety po 34 minutach i 43 sekundach. Imprezę ukończyło 467 osób, w tym liczne grono cywili, dla których na co dzień zamknięte bramy Portu Wojennego Gdynia, stanęły otworem.

Organizatorem Biegu 5 MIL jest Gdyński Dywizjon Okrętów Bojowych oraz Stowarzyszenie Oficerów Marynarki Wojennej RP.

Gdyński dOB powstał na bazie rozformowania dwóch dywizjonów: dywizjonu Okrętów Zwalczania Okrętów Podwodnych i dywizjonu Okrętów Rakietowych. Obecnie w skład dywizjonu Okrętów Bojowych wchodzą dwie fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry, trzy okręty rakietowe typu Orkan oraz korweta zwalczania okrętów podwodnych. Zadania do jakich są przeznaczone to m.in. wykonywanie pojedynczych i zespołowych uderzeń rakietowych na okręty nawodne i statki przeciwnika, zwalczanie sił napadu powietrznego przeciwnika, osłona przeciwokrętowa własnych okrętów nawodnych i statków, osłona przeciwlotnicza własnych okrętów nawodnych i statków oraz patrolowanie, ochrona własnych szlaków komunikacyjnych i wyznaczonych rejonów oraz poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych.

W dobie zagrożenia terrorystycznego nowym zadaniem, przed którym stoją siły dywizjonu, jest zapewnienie ochrony okrętom i statkom biorącym udział w konwojach. Okręty dywizjonu mogą również wymuszać przestrzeganie embarga nałożonego przez organizacje międzynarodowe, organizować ewakuację ludzi z rejonów objętych walkami, brać udział w misjach stabilizacyjnych na obszarach objętych konfliktami, prowadzić szeroko rozumiane operacje humanitarne (zarówno samodzielnie, jak i we współdziałaniu z innymi okrętami i rodzajami sił zbrojnych) oraz brać udział w akcjach likwidacji skutków klęsk żywiołowych i katastrof technicznych.

STRONA INTERNETOWA DYWIZJONU OKRĘTÓW BOJOWYCH