Z kijkami pomaszerujesz w środy

Aktualności Projekty Gdyńskie Poruszenie

Zapraszamy na cykliczne zajęcia Nordic Walking skierowane do turystów i mieszkańców Gdyni finansowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Zajęcia odbywać się będą w każdą środę o godz. 18:00. Zbiórka uczestników będzie miała miejsce każdorazowo na parkingu przy Skwerze Arki Gdynia.

Spotkania miłośników marszów z kijkami prowadzone będą przez wykwalifikowanych instruktorów, a ich intensywność będzie dopasowana do uczestników zgodnie z poziomem zaawansowania i umiejętnościami technicznych.

Nordic Walking jest formą rekreacji polegająca na maszerowaniu ze specjalnie przygotowanymi do tego kijkami. Stworzony został w Finlandii w latach na początku XX wieku jako całoroczny trening uzupełniający dla narciarzy biegowych i na początku nosił nazwę „Sauvakävely”, czyli „marsz z kijkami”. Dopiero w 1997 roku, dzięki Marko Kantanevie, został formalnie opisany i nazwany „Nordic Walking”.

W nordicu ruchy ramion, stóp, bioder i całego ciała, są podobne do tych, które wykorzystujemy podczas energicznego spaceru. W Nordic Walking przeciwległe i naprzemienne ruchy rąk i nóg, którymi rytmicznie wymachuje się do przodu i do tyłu, są takie same jak podczas normalnego chodzenia, ale za to, tu są zdecydowanie bardziej intensywne. Bardzo istotne jest, aby od samego początku marszu starać się nauczyć poprawnego rytmu i wymachu podczas wykonywania ruchów nordicowych, pozwoli to zapewnić najlepsze efekty treningowe. Amplituda wymachów rękami w jedną i drugą stronę, również decyduje o długości ruchu nóg. Wymachy rąk o małym zasięgu wpływają na ograniczone ruchy bioder i kończyn dolnych – mówi Marko Kantaneva, uważany na twórcę tej dyscypliny, i dodaje – W skrócie Nordic Walking jest bardziej rozbudowanym chodzeniem, gdzie do odpychania się używane są również ręce.

BEZPŁATNE ZAJĘCIA

KALENDARZ