Wspólnie z UNICEF-em zmieniamy świat dzieci na lepsze

Aktualności

Prawie trzydzieści dwa miliony złotych – takie wsparcie trafi do Gdyni z Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF. Pieniądze są przeznaczone dla najmłodszych, których dotknęła wojna w Ukrainie. To zaś oznacza nie tylko małych uchodźców, ale wszystkie gdyńskie dzieci, które zmuszone są mierzyć się z nową, trudną rzeczywistością.

UNICEF, agenda ONZ, to organizacja humanitarna i rozwojowa, działająca na rzecz dzieci w ponad 190 krajach i terytoriach. Biuro UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce zostało utworzone w marcu 2022 roku, zaraz po rozpoczęciu wojny na Ukrainie, aby wzmocnić krajowe, miejskie oraz lokalne systemy działające w Polsce, które dostarczają podstawowe uslugi oraz zapewniają ochronę dla rodzin i dzieci z Ukrainy. Techniczne, kadrowe oraz finansowe wsparcie UNICEF-u pomaga uzupełnić istniejące możliwości pomocy.

12 lipca br. prezydenci Gdyni, Gdańska i Sopotu podpisali memorandum o porozumieniu pomiędzy swoimi miastami a UNICEF-em. Z ramienia UNICEF-u dokument sygnował dr RashedMustafa Sarwar, koordynator biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce. Wsparcie dzieci dotkniętych kryzysem humanitarnym to główne założenie dwustronnego porozumienia.

Działamy z 12 miastami w różnych częściach Polski i jesteśmy szczęśliwi, że dzisiaj możemy rozszerzyć je również o współpracę z Trójmiastem. Naszym celem jest dotarcie do dzieci i ich rodzin, które uciekły przed wojną na Ukrainie, zapewniając im dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej, bezpieczeństwa, najpotrzebniejszych i ratujących życie informacji oraz pomoc w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości po traumatycznych doświadczeniach wojny – mówi dr Rashed Mustafa Sarwar.

W trakcie prac nad projektem współpracy, gdyńskiemu samorządowi zależało na tym, aby zainteresować międzynarodowych specjalistów integracyjnymi programami, które tworzymy w naszym mieście na rzecz dzieci dotkniętych przez wojnę – zarówno polskich, jak i ukraińskich. Udało się.

Gdynia zawsze była i jest miastem otwartym – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Od samego początku tej strasznej wojny, gdynianie starają się nieść pomoc. Mamy doświadczenie i mamy rozeznanie, jakie organizacje działają na terenie naszego miasta, jakie są ich doświadczenia, wiemy, na kogo można liczyć. Potrafimy potencjał miejski sprząc z potencjałem organizacji pozarządowych, ale też wzmocnić go cudownymi wolontariuszami, którzy każdego dnia się zgłaszają i chcą realizować swoją misję. Dlatego fundusze, które udało nam się pozyskać, sprawią, że będziemy mogli pomagać jeszcze lepiej, bardziej skutecznie, wszędzie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna.

Pierwsza transza środków przekazana przez UNICEF trafiła do tych wszystkich jednostek miejskich, które w ostatnim czasie pracowały nad badaniem potrzeb wśród najmłodszych i ich rodzin oraz – co jest niezwykle istotne – już działają na rzecz uchodźców, prowadząc programy wspierające dla osób poszkodowanych przez wojnę. Zostanie również przekazana na realizację programów integracyjnych, zdrowotnych i edukacyjnych dla wszystkich młodych mieszkańców Gdyni.

Niezwykle istotne jest to, że działania, które chcemy prowadzić nie ograniczają się wyłącznie do dzieci ukraińskich, ale patrzymy szerzej, włączając w nasze programy całe środowisko, w którym żyją i będą żyć nasi przyjaciele – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia, odpowiedzialny za współpracę z UNICEFem. – Brutalna agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę wstrząsnęła całym światem i sprawiła, że inaczej niż dotychczas spoglądamy na to, co wydawało się stałe, niezmienne i oczywiste. Miliony ukraińskich obywateli przekroczyło granicę z Polską, a tysiące z nich przybyło także do naszego miasta i znalazło w nim schronienie. Mówimy przede wszystkim o dzieciach - bo to one są przyszłością- niewinnych młodych ludziach, których domy zbombardowano, ich przyjaciół i bliskich zamordowano, ich szkoły zrównano z ziemią. Teraz czeka nas wielkie zadanie – integracja i budowanie społeczności, w której każdy znajdzie swoje miejsce i będzie czuł się bezpiecznie.

Naszym olbrzymim wyzwaniem jest nie tylko konkretne, celowane wsparcie, ale i stworzenie systemu takiej pomocy, który będzie można szybko zmodyfikować, aby odpowiedział na realne zapotrzebowanie i zmiany sytuacji. Działania realizowane we współpracy z UNICEFem dotykają praktycznie wszystkich struktur urzędowych – z naciskiem na pomoc społeczną, psychologiczną, zdrowie, edukację oraz integrację, często przez sport czy kulturę. Przed nami bardzo odpowiedzialne zadania – działania na rzecz tysięcy dzieci przebywających w naszym mieście, ich rodziców i krewnych – dodaje Michał Guć, wiceprezydent ds. innowacji.

Aktywności w ramach współpracy z UNICEFem mają zaspokoić podstawowe potrzeby uchodźców, ale również integrować ich z gdyniankami i gdynianami. To m.in. przygotowanie spójnej polityki miasta w sprawie uchodźców, działania dla dzieci, które pozbawione są opieki rodziców, pogłębione wsparcie psychologiczne, aktywności informacyjne o przygotowanym wsparciu, integrujące dzielnicowe społeczności czy rozwijające kompetencje osób pracujących z uchodźcami. Zostanie również uruchomiony punkt pierwszego kontaktu psychologicznego, programy i kampanie profilaktyczne. Na młodych uchodźców oraz ich gdyńskich kolegów i koleżanki czekają także rozwijające aktywności – np. warsztaty międzykulturowe; sportowe jak „Wgraj się” czy kontakt z wysoką kulturą dzięki rozszerzeniu oferty naszych placówek muzealnych i teatralnych. Bardzo dużo będzie się również działo w szkołach. To tam zostanie zatrudniona pomoc edukacyjna, pojawi się nowy sprzęt komputerowy dla dzieci, tablety z oprogramowaniem edukacyjnym w szkolnych bibliotekach, realizowane będą także zajęcia integracyjne i wyrównujące szanse edukacyjne jak dodatkowe godziny nauki języków czy przedmiotów ścisłych, a także programy „Szkoła otwarta”, „Akcja Zima” i „Akcja Lato” zapewniające aktywne spędzanie czasu wolnego w placówkach edukacyjnych podczas roku szkolnego, ferii i wakacji. Warto dodać, że z tych działań będą korzystać wszystkie dzieci uczące się w gdyńskich placówkach.

To bardzo ambitny program wspólnych inicjatyw. Współpraca z UNICEFem zakłada blisko sto różnych aktywności, skupiających się na zabezpieczeniu potrzeb najmłodszych uchodźców, ale również gdynianek i gdynian – podkreśla Sylwia Szumielewicz-Tobiasz, kierownik Samodzielnego Referatu ds. Jakości Życia UM Gdyni, koordynator projektu. – Przez ostatnie dwa miesiące wszystkie jednostki zaangażowane w projekt szukały odpowiedzi na to, w jaki sposób możemy ułatwić życie w mieście uchodźcom, a jednocześnie integrować ich z naszą społecznością. Mam nadzieję, że te działania staną się receptą na skuteczne pomaganie, radzenie sobie z kryzysami i tworzenie nowego, wielokulturowego społeczeństwa.

Podjęta współpraca oznacza jeszcze większe wsparcie dla najmłodszych. W ramach pomocy UNICEF zyskają takie zadania, jak projekt aktywizujący uczniów szkół podstawowych Wgraj się, rozgrywki międzyszkolne odbywające się w ramach Sportu Szkolnego, a także kluby sportowe, które zajmują się szkoleniem dzieci i młodzieży – komentuje Paweł Brutel, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu.

Programy realizowane z funduszy UNICEF będą realizowane już od października 2022 roku. Współpraca potrwa do końca sierpnia 2023 roku. O wszystkich działaniach będziemy na bieżąco informować.