Mistrzostwa Świata w SUP rozpoczęte

Aktualności

W środowy wieczór na Plaży Śródmieście oficjalnie zostały otwarte Mistrzostwa Świata SUP 2022. Po raz pierwszy w historii odbywają się w Gdyni.

SUP - to skrót od „Stand Up Paddle" (wiosłowanie na stojąco) i jest jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportów wodnych i nowością na Polskim rynku.

Fot. Dawid Kowalski

Jest to najważniejsza impreza w tym roku dla miłośników SUP. Są to trzecie mistrzostwa świata, po raz pierwszy organizowane w Polsce – mówi prezes Polskiego Związku Kajakowego Grzegorz Kotowicz.

W Gdyni sezon na wydarzenia sportowe trwa cały rok. Do końca weekendu ugościmy 500 zawodników z 45 krajów, którzy będą ścigać się na akwenie zaraz przy Plaży Miejskiej. SUPy są coraz popularniejsze, już w tym sezonie mogliśmy widzieć wielu mieszkańców, którzy z nich korzystali. Obecnie mamy okazję obserwować najlepszych na świecie. Wszystkim uczestnikom życzę gorącej sportowej atmosfery i wiele radości z uczestniczenia w wydarzeniu – dodaje wiceprzewodniczący Rady Miasta Jakub Ubych.

STRONA INTERNETOWA ZAWODÓW

Fot. https://www.facebook.com/icfsupgdynia2022

Tegoroczne MŚ SUP w Gdyni, organizowane przez Polski Związek Kajakowy we współpracy ze Związkiem Sportowym SUP oraz Międzynarodową Federacją Kajakową (ICF), zakończą się w niedzielę 11 września. Polska reprezentacja w Gdyni liczy niespełna czterdzieści osób.

Sportowcy rywalizować będą na dystansach:

  • Sprint - szybki wyścig na 200 m,
  • Long distance - wyścig na około 16 km,
  • Technical - wyścig na około 2 km z mijaniem bojek.

Organizacja takiego wydarzenia to dla nas z jednej strony nowość, z drugiej zaś mamy ogromne doświadczenie w tworzeniu imprez na wodzie – jak choćby Gdynia Sailing Days. Cieszymy się, że bierzemy udział w propagowaniu dyscypliny, która coraz bardziej przybiera na popularności – wyjaśnia zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu Paweł Brutel.

STRONA NA FACEBOOKU

Fot. https://www.facebook.com/icfsupgdynia2022

Do uprawiania tej dyscypliny wystarczy trochę siły w rękach, dobra równowaga i koordynacja oraz najważniejszy element – czyli deska SUP. Składa się ona z 3 elementów: deski, wiosła i linki przymocowanej do nogi. Deska SUP nadaje się do pływania na każdym akwenie. Nie jest istotne czy jest to jezioro, rzeka czy morze – można więc pływać na niej w każdym miejscu, gdzie jest odpowiednia ilość wody.

Patronat nad mistrzostwami objęli prezydent miasta Gdynia Wojciech Szczurek, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz Polski Komitet Olimpijski.