Startuje Rowerowy Maj

Aktualności Projekty

Już po raz ósmy uczniowie gdyńskich podstawówek rozpoczynają udział w kampanii „Rowerowy Maj” i będą przyjeżdżać do swoich szkół na rowerach, rolkach i hulajnogach. Projektpoprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków. 

STRONA PROJEKTU ROWEROWY MAJ

– Z roku na rok obserwujemy coraz większą liczbę pasażerów komunikacji zbiorowej czy gdynian korzystających w codziennym życiu na przykład z rowerów. To skutek projektów takich jak „Rowerowy Maj”, które kształtują wzorce wpływające pozytywnie na życie nas wszystkich. Jestem przekonany, że w przyszłości liczba osób podróżujących jednośladami będzie rosła w jeszcze szybszym tempie – Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Tegoroczna edycja kampanii to już kilkadziesiąt współpracujących ze sobą miast i gmin z całej Polski. Główne jej założenia to promocja aktywnego trybu życia oraz ekologicznego środka transportu jakim jest rower, hulajnoga, rolki czy deskorolka. Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Za każdy aktywny dojazd do szkoły uczniowie otrzymują naklejkę do osobistego dzienniczka oraz na plakat klasowy, dzięki czemu mogą rywalizować z innymi klasami.

– „Rowerowy Maj” to akcja stanowiąca doskonałe połączenie zabawy, rywalizacji i edukacji. Dzięki niej młodzi mieszkańcy Gdyni nabierają nawyków, które w przyszłości przynosić będą korzyści im samym oraz środowisku – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Zasady są bardzo proste i czytelne. Każdy uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny, przemierzając dystans z domu do szkoły na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzyma naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody.

– Dzięki akcji uczniowie stają się bardziej pewni siebie i samodzielni, lepiej poznają swoją okolicę oraz nabywają i utrwalą znajomość zasad bezpiecznego poruszania się po drogach zgodnie z zasadami kodeksu ruchu drogowego. Rower czy hulajnoga okazują się być równie skutecznym, a zarazem o wiele bardziej atrakcyjnym środkiem transportu do szkoły czy domu – podsumowuje projekt Paweł Brutel, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu.

Gdyńskie Centrum Sportu przygotowało na potrzeby projektu także specjalne video, które w sposób łatwy i przyjemny przypomina najważniejsze zasady, których należy przestrzegać poruszając się na dwóch kółkach: