Sportowe projekty 2021 roku w pigułce

Aktualności Projekty

Rok 2021 mimo dotkliwego naznaczenia pandemią nie został spisany na straty. Pokazał, że stosując się do aktualnych wymogów sanitarnych, można z powodzeniem organizować sportowe życie w mieście. Podsumowaliśmy już sportowe imprezy, teraz nadszedł czas na projekty, jakie realizowaliśmy w ramach Budżetu Obywatelskiego, środków statutowych Rad Dzielnic czy kalendarza GCS. Cieszyły się one ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców Gdyni!

W wydarzeniach, które zorganizowane zostały w ramach kalendarza imprez Gdyńskiego Centrum Sportu, łącznie udział wzięło blisko 9 000 osób. Największym powodzeniem cieszyły się tradycyjnie zajęcia Gdyńskiego Poruszenia. W projekcie, który trwa nieprzerwanie od 2013 roku, ćwiczyło ponad 4 000 uczestników. Niezwykle popularna była joga, pilates i zumba, które pod względem frekwencji tylko nieznacznie ustępowały zajęciom indor cycling czy przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Niezwykłym zainteresowaniem cieszyły się spotkania w dzielnicach, podczas których uczestnicy uczyli się, jak dbać o zdrowy kręgosłup, poznawali tajniki Tai chi, pilatesu, czy szlifowali technikę chodu podczas plenerowych treningów Nordic Walking.

Środki statutowe rad dzielnic zostały w głównej mierze przeznaczone na organizację zajęć jogi, pilatesu, biegów górskich, festynu czy strefy kibicowania. Z tych atrakcji skorzystało w sumie ponad 3 500 osób.

W zadaniach realizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego wzięło udział prawie 14 000 aktywnych gdynian. Najbardziej popularną formą spędzania wolnego czasu stała się ponownie lekkoatletyka terenowa, w tym wydarzenia Pucharu w biegach dla dzieci i młodzieży, którego cztery edycje zgromadziły na starcie ponad 1100 uczestników. W grach z mapą i kompasem, będących elementem orientacji terenowej, uczestniczyło niespełna dwa tysiące osób.

Projektów skierowanych do najmłodszych nie brakowało.

"Wgraj się" to kolejny projekt, który udało się zrealizować w naszym mieście. Jego celem było popularyzowanie aktywności fizycznej wśród dzieci w Gdyni. W 6 szkołach wzięło udział ok 400 uczniów.

W żeglarskim programie „Gdynia na fali”, który trwał od września do października, wzięło udział ponad 1600 dzieci, które wraz z opiekunami, którzy reprezentowali 14 gdyńskich szkół podstawowych oraz 20 przedszkoli. Zajęcia dedykowane były dla najmłodszych miłośników żeglowania, którzy podczas 31 spotkań szlifowali swoje umiejętności w gdyńskiej marinie.

Niespełna 4000 dzieci z 160 grup i 38 placówek edukacyjnych wzięło udział w 8. edycji kampanii „Odprowadzam Sam”, projekcie trwającym od kwietnia do czerwca. Projekt promował aktywność fizyczną i zwiększał świadomość ekologiczną najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Zachęcał do tego, żeby dzieci docierały do swoich przedszkoli i szkół pieszo, rowerem, hulajnogą lub komunikacją miejską.

W długofalowym projekcie dedykowanym amatorom jazdy na dwóch kółkach, czyli w „Rowerowym Maju”, czynny udział wzięło ponad 3 000 uczniów z gdyńskich szkół, natomiast kolejna edycja zawodów w kolarstwie górskim, czyli MTB Gdynia Kids, zgromadziła na starcie ponad 350 zawodników. Rowerowe projekty pokazały, że forma spędzania wolnego czasu na dwóch kółkach jest niezwykle popularna wśród mieszkańców naszego miasta.

Prawdziwym hitem okazał się turniej koszykówki ulicznej, którego druga edycja zgromadziła pod koszami na parkingu GCS blisko 500 miłośników basketu, w tym reprezentację Polski, która miesiąc później wzięła udział w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

Pierwsza edycja ogólnopolskiego turnieju plażowej piłki siatkowej Aktywna Plaża 2021 zgromadziła na miejskiej plaży ponad 160 pasjonatów tej dyscypliny sportu. Nad wodami Zatoki Gdańskiej nie mogło również zabraknąć cyklicznych turniejów w plażowej piłce nożnej, siatkówce i rugby, w których udział wzięło niespełna 800 uczestników.

Sport w Gdyni nie mógłby istnieć bez uczniów szkół, którzy rywalizowali w biegach przełajowych organizowanych w ramach rozgrywek sportu szkolnego. Zawody zgromadziły na starcie ponad 150 młodych lekkoatletów.

Gdyńskie projekty skierowane do mieszkańców miasta poprzez swoją atrakcyjność i możliwość szerokiego wyboru dyscyplin oraz formę doskonale wpasowały się w sportowy wachlarz miasta. Należy podkreślić, że projekty realizowane przez Gdyńskie Centrum Sportu, odbywały się w ścisłym reżimie sanitarnym przy zachowaniu obowiązujących obostrzeń sanitarnych. Do zobaczenia w nowym roku!