Sezon 2022 na gdyńskich kąpieliskach zakończony

Aktualności

Za nami kolejny rok na gdyńskich kąpieliskach morskich, które funkcjonowały od 24 czerwca do 31 sierpnia. Każdego dnia na czterech plażach: Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo, Gdynia Orłowo oraz Gdynia Babie Doły bezpieczeństwa strzegli ratownicy GCS wspierani przez Grupę Interwencyjną Ratownictwa Wodnego.

Nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwali ratownicy wyposażeni w profesjonalny sprzęt, jak 4 łodzie motorowe,  skuter z platformą ratowniczą, 2 pojazdy ATV, deski ratownicze RescueBoard, sprzęt łączności i inne niezbędne wyposażenie.

Gdyńskie kąpieliska należą do jednych z najbezpieczniejszych w Polsce. W kolejnym roku nie odnotowaliśmy żadnych utonięć, co jest najlepszą z wiadomości. Rokrocznie nad spokojem nad wodą czuwa sztab specjalnie wyszkolonych do tego ratowników tworzących zgrany zespół. Zatrudniamy najlepszych ludzi, stąd od ponad 20 lat możemy cieszyć się skutecznością w podejmowanych interwencjach – mówi wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk.

Do najczęstszych zdarzeń, do których wzywani byli ratownicy, zaliczyć możemy akcje poszukiwawcze zagubionych na plaży dzieci lub rodziców oraz pomoc osobom, których umiejętności pływackie szybko zweryfikowały wody Zatoki Gdańskiej. Ratownicy często zmuszeni byli do upominania osób wypływających na pontonach i zabawkach dmuchanych poza obszar kąpieliska, czyli na akweny zabronione, jak tor podejściowy do portu i przystani jachtowej, torpedownia oraz do osób skaczących z orłowskiego molo, dla których każdy skok mógł okazać się ostatnim w życiu.

Podobnie jak w ubiegłych latach funkcjonowała dodatkowo Grupa Interwencyjna Ratownictwa Wodnego. – GIWR to zgrany zespół składający się z najbardziej doświadczonych ratowników, który w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia może dotrzeć do poszkodowanego w ciągu kilkunastu minut i udzielić mu kwalifikowanej pierwszej pomocy – informuje Paweł Brutel pełniący funkcję zastępcy Dyrektora GCS i dodaje – Zastęp dysponuje szybką łodzią motorową, skuterem ratowniczym z platformą oraz pojazdem ATV z przyczepą do ewakuacji osób poszkodowanych z trudno dostępnych miejsc.

Na gdyńskich kąpieliskach można było spotkać ogólnodostępne „Pamelki” czyli bojki ratownicze, które w razie niebezpieczeństwa mogły zostać użyte by pomóc potrzebującym. Patent ten został wprowadzony pilotażowo rok temu na plaży w Śródmieściu, a w tym na stałe zagościł na wszystkich gdyńskich kąpieliskach. Boje zawieszone zostały na specjalnych stojakach z tablicami informującymi o bezpieczeństwie osoby decydującej się na podjęcie akcji ratowniczej.

Plażowicze z niepełnosprawnościami mogli skorzystać z wózka kąpielowego, który umożliwiał transport po piasku oraz bezpośredni kontakt z morską wodą. Amfibia dostępna była na plaży Gdynia Śródmieście. Obsługiwał ją przeszkolony ratownik specjalnie oddelegowany do tej funkcji. Dodatkowo, dzięki specjalnym kładkom znajdującym się plażach Gdynia Śródmieście oraz Gdynia Orłowo, osoby poruszają się na wózkach inwalidzkich mogły dotrzeć niemal bezpośrednio nad wodę.

Przez cały sezon letni stan wód w kąpieliskach był nadzorowany przez Powiatową Stacje Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdyni. Na bieżąco były pobierane próbki wody, codziennie były aktualizowane serwisy kąpieliskowe, które zawierały najważniejsze informacje dotyczące koloru flagi, stanu morza, temperatury wody i powietrza.

Do tych danych dostęp mieli mieszkańcy Gdyni oraz turyści odwiedzający nasze miasto. Wystarczyło wpisać adres www.gdyniasport.pl, wybrać interesujące kąpielisko i sprawdzić warunki panujące na nim – podsumowuje Brutel.

PLAŻE I KĄPIELISKA

Podczas trwającego sezonu ratownicy podjęli się :

  • 33  poszukiwań osoby zaginionej w tym 11 określonych jako poszukiwania osoby potencjalnie widzianej ostatni raz w wodzie,
  • 127 interwencji KPP (Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy) w tym 5 krotnie poszkodowany został przekazany do Zespołu Ratownictwa Medycznego,
  • Uczestniczyli w 2 akcjach technicznych  przy holowaniu jednostek wzywających pomocy.

Dodatkowo ratownicy GCS współpracowali w akcjach prewencyjnych oraz edukacyjnych wraz z Komendą Miejską PSP W Gdyni oraz Komendą Miejską Policji w Gdyni.

Kąpielisko strzeżone pn. Gdynia Babie Doły funkcjonuje w ramach wspólnego porozumienia Gminy Miasta Gdyni z Gminą Kosakowo.