Gdynia Sailing Days – czas start!

Aktualności WIDEO FOTO

Moc wiatru i e-mocji nad Bałtykiem – Polski Związek Żeglarski, PGE Polska Grupa Energetyczna i miasto Gdynia zapraszają na Gdynia Sailing Days oraz PGE Superpuchar Polskiej Ligi Esportowej.

Już w piątek, 8 lipca rozpoczyna się Gdynia Sailing Days - jedna z najważniejszych imprez żeglarskich w basenie Morza Bałtyckiego, oraz PGE Superpuchar Polskiej Ligi Esportowej, czyli największa impreza gamingowa tego lata.  Patronem obu wydarzeń jest PGE Polska Grupa Energetyczna.

– Gdynia Sailing Days oraz PGE Superpuchar Polskiej Ligi Esportowej to wydarzenia, które łączą esport z żeglarstwem, czyli dwie dyscypliny aktywnie wspierane przez PGE. Dzięki współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim i Polską Ligą Esportową, połączyliśmy sport tradycyjny z wirtualnym, organizując dwa najważniejsze wydarzenia nad morzem tego lata. Jestem przekonany, że w ten weekend nad Bałtykiem wiatru i e-mocji nam nie zabraknie –mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Gdynia Sailing Days odbędzie się w dniach 8-24 lipca. To już 23. edycja imprezy, podczas której w 20 klasach regatowych rywalizować będzie ponad 600 żeglarzy. Pierwszy weekend imprezy to kolejna runda zmagań o tytuł Klubowego Mistrza Polski. W ramach Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej na linii startu stanie 18 załóg na widowiskowych jachtach klasy RS21. Rozegranych zostanie 30 wyścigów na krótkiej, dynamicznej trasie położonej blisko brzegu. Start regat w sobotę o 10:00, zakończenie w niedzielę o 16:00.

Niedziela to nie tylko zakończenie zmagań Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej, ale też moc wirtualnych e-mocji. W regatach PGE eGdynia Sailing Days wystartuje 10 zawodników, którzy ścigać się będą w grze Virtual Regatta. Dla graczy będą przygotowane stanowiska komputerowe oraz wifi. Planowany format to 6 wyścigów (eliminacje) + 1 (finał dla czterech czołowych graczy). Regaty będą transmitowane na żywo na Twitch.tv Polskiej Ligi Esportowej oraz na Facebooku Gdynia Sailing Days, a komentować je będą znakomici polscy windsurferzy, Radosław Furmański i Paweł Tarnowski, a wspomagać ich będzie Olek 'vuzzey' Kłos, czołowy komentator polskiej sceny esportowej.

Polski Związek Żeglarski idzie z duchem czasów i z postępem, stąd też jednym z naszych priorytetów jest rozwój esailingu. Obserwujemy coraz większą popularność wirtualnych wyścigów żeglarskich na całym świecie, platforma Virtual Regatta cieszy się ogromną popularnością. Widzimy w tym szansę na popularyzację również tradycyjnego żeglarstwa i sposób na dotarcie szczególnie do młodych ludzi. A dla tych, co już żeglują, esailing może być dobrym uzupełnieniem treningu tradycyjnego i możliwością szlifowania żeglarskiej taktyki. Bardzo się cieszę ze współpracy z Polską Ligą Esportową, która wzięła esailing pod swoje skrzydła i wierzę, że razem możemy więcej. Na pewno esport mocno wpisuje się w misję imprezy, a jest nią przybliżanie żeglarstwa w najróżniejszej formie tym, którzy doi tej pory nie mieli z naszym sportem zbyt wiele wspólnego – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Wirtualne regaty PGE eGdynia Sailing Days zwieńczą trzydniowy, najważniejszy polski event gamingowy organizowany przez Polską Ligę Esportową. Od piątku do niedzieli, na plaży miejskiej w Gdyni, około 100 profesjonalnych graczy esportowych rywalizuje w Counter Strike: Global Offensive, Valoranta i FIFA 22. W tej ostatniej grze swoich sił będą próbować również gwiazdy i infuencerzy: Marcin Gortat, Karol "Blowek" Gązwa, Piotr "Izak" Skowyrski, Wojtek "Łozo" Łozowski czy Paweł "Leh" Lehmann. Przewidziane są liczne konkursy z nagrodami. Na odwiedzających czeka moc atrakcji, w tym specjalna strefa PGE, w której będzie się można zmierzyć w wirtualnych regatach, sprawdzić swoje umiejętności na trickbordzie, czyli urządzeniu do ćwiczenia balansu ciała, oraz znaleźć liczne atrakcje dla dzieci.

 Po raz drugi jesteśmy z naszym wydarzeniem w Trójmieście. Rok temu był Gdańsk, teraz plaża miejska w Gdyni. Rozgrywki eSportowe są bardzo profesjonalne, w naszych zawodach mamy wysokie, pieniężne pule nagród, które są gwarancją najwyższego poziomu, a wraz z tym idzie też zainteresowanie imprezą nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Bardzo się cieszę, że do esportowej rodziny dołączyło żeglarstwo. Dzięki dokładnemu odwzorowaniu realnych warunków, łącznie z siłą, kierunkiem wiatru, prądami, wysokością fali, esailing dostarcza nie mniejszych wrażeń, jak zmagania na wodzie – mówi Paweł Kowalczyk, prezes Polskiej Ligi Esportowej.

W dalszych dniach w ramach Gdynia Sailing Days odbędą się m.in. regaty Pucharu Europy w klasach 29er i Flying Dutchman, mistrzostwa Polski w klasach 49er, 49erFX, Star i RS21, jak również w żeglarskich sprintach, a najmłodsi żeglarze rywalizować będą w mistrzostwach Polski juniorów młodszych w klasie O’pen Skiff oraz w regatach KINDER Joy of moving Puchar Trenerów w klasie Optimist.– Konsekwentnie wraz z Polskim Związkiem Żeglarskim budujemy markę Gdynia Sailing Days. Dziś to jedna z największych i najważniejszych imprez żeglarskich w basenie Morza Bałtyckiego, która mocno wpisuje się w żeglarską tożsamość Gdyni i przyczynia się do ugruntowania pozycji naszego miasta jako żeglarskiej stolicy Polski. 23 edycja imprezy jest pod wieloma względami wyjątkowa i cieszy przede wszystkim fakt, że odbywa się ona bez pandemicznych ograniczeń, co sprawia, że w końcu możemy otworzyć się na mieszkańców i turystów – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Jedna z największych tegorocznych atrakcji Gdynia Sailing Days przewidziana jest na sam koniec imprezy. W dniach 21-24 lipca gdyńska Marina Yacht Park wypełni się jachtami żaglowymi, luksusowymi katamaranami i łodziami motorowymi. W tych dniach odbędzie się Polboat Yachting Festival, czyli wystawa polskiej branży jachtowej. To największa ekspozycja jachtów na wodzie w Polsce, na której pojawia się coraz więcej premier i wyjątkowych modeli jachtów. Podczas wydarzenia będzie można również spotkać się z przedstawicielami i producentami eksponowanych jachtów oraz z ciekawymi gośćmi specjalnymi festiwalu. Jest to też szansa na zapoznanie się z najnowszymi trendami i technologiami wykorzystywanymi w branży jachtowej.

Polska to jeden z największych producentów jachtów na świecie i doskonale to będzie widoczne w Gdyni. Można będzie zobaczyć piękne jachty z największych polskich stoczni, jak Sunreef Yachts, Galeon, Northman, Parker Poland, ale też jednostki produkowane w niedużych, ale nowoczesnych manufakturach. Będzie sporo premier, ale też będą spotkania z ciekawymi gośćmi, m.in. z ekipą SailOceans, czyli Ania i Bartek Dawidowscy, najbardziej znana na świecie rodzina, która od ponad 5 lat mieszka z dziećmi na trimaranie Poly, skąd regularnie zamieszcza pełne pasji posty i filmiki cieszące się ogromnym zainteresowaniem. Dodatkowo odwiedzający będą mogli w tym roku wziąć udział w bezpłatnych rejsach jachtami żaglowymi i łodziami motorowymi - w ramach akcji #ZostańWodniakiem. Wstęp na wystawę jest bezpłatny – mówi Michał Bąk, Sekretarz Generalny Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych - Polskie Jachty.

Tegoroczna, 23 edycja Gdynia Sailing Days zakończy się 24 lipca.

Program Gdynia Sailing Days

8-10.07 PGE eGdynia Sailing Days i PGE Superpuchar PLE

9-10.07 Polska Liga Żeglarska - Ekstraklasa

11-13.07 Puchar Miasta Gdyni kl. ILCA 4, ILCA 6, ILCA 7

11-13.07 Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych OSF

14-15.07 Mistrzostwa Polski w Sprincie kl. OPT, 29er, OSF

15-17.07 Euro Cup kl. FD

16-17.07 Puchar GSD kl. Micro, Delphia 24OD, N450, F

16-17.07 Puchar GSD kl. A-Class, Nacra 15, HC16, Formuła Open

16-17.07 Polska Liga Żeglarska - 1 Liga

16-19.07 Euro Cup kl. 29

16-19.07 Mistrzostwa Polski kl. 49, 49FX

20-22.07 KINDER Joy of moving Puchar Trenerów

21-24.07 Polboat Yachting Festival

22-24.07 Otwarte Mistrzostwa Polski kl. RS21, Star

23-24.07 IQF Cup kl. IQF

Organizatorem regat Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z miastem Gdynia i Gdyńskim Centrum Sportu (Partner Strategiczny) oraz PGE Polską Grupą Energetyczną (Partner Główny).

Sponsorzy wydarzenia: Ghelamco Poland, Zarząd Morski Portu Gdynia (Port Gdynia)

Partnerzy wydarzenia: Bank Pekao, STU ERGO Hestia, Polski Holding Nieruchomości, Marina Yacht Park, Garmin Polska, Olga Gill-Sobota Morwa (Ball), Blue Media, Polska Liga Esportowa, Zakład Porcelany Stołowej Lubiana, Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni, Chocian Sailing, ClickMeeting, Texet Poland, KINDER Joy of moving, Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk, Pomorski Związek Żeglarski, YKP Gdynia, Polska Liga Żeglarska, Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych: Polboat, Polska Fundacja Narodowa

Partner Technologiczny: Orange Polska

Patroni Medialni: Wirtualna Polska, Prestiż Magazyn Trójmiejski, Anywhere, Express Biznesu, nowezagle.pl, Trojmiasto.pl, TVP3 Gdańsk, TVP Sport, Radio Gdańsk, Żeglarski.info

Patroni honorowi wydarzenia: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Komitet Olimpijski, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk