Rowerowy Maj – ruszyły zapisy!

Aktualności Projekty

Wystartowały zapisy do największej kampanii w Polsce mającej na celu promocję zdrowego trybu życia i zrównoważonej mobilności wśród dzieci uczniów szkół podstawowych z klas 1-8, grona nauczycielskiego oraz rodziców i opiekunów.

„Rowerowy Maj”, bo o tym projekcie mowa, popularyzuje rower jako ekologiczny środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu akcji. Kampania skutecznie zmienia okolice szkół na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom, zmniejszając liczbę samochodów dowożących dzieci i motywując samorządy do inwestycji prorowerowych.

Z roku na rok obserwujemy coraz więcej pasażerów komunikacji zbiorowej i gdynian korzystających choćby z rowerów. To efekt takich projektów, jak właśnie „Rowerowy Maj”. Kształtuje on wzorce wpływające pozytywnie na życie nas wszystkich. Jestem przekonany, że w przyszłości liczba osób podróżujących jednośladami będzie rosła w jeszcze szybszym tempie – przyznaje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

– „Rowerowy Maj” to akcja stanowiąca doskonałe połączenie zabawy, rywalizacji i edukacji. Dzięki niej młodzi mieszkańcy Gdyni nabierają nawyków, które w przyszłości przynosić będą korzyści im samym oraz środowisku. Gorąco zachęcam do udziału– mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Najwięcej korzyści z akcji czerpać będą uczniowie aktywni. Dzięki codziennym dojazdom na lekcje, rozpoczną dzień od pokaźnej dawki ruchu fizycznego. Doskonale wiadomo, że wpływa to na zwiększenie efektywności nauki i poprawę koncentracji. Uczniowie dzięki temu stają się sprawniejsi i uśmiechnięci, a ich motywacja aby nie opuścić ani jednego dnia nauki zdecydowanie wzrasta. Sportowe dzieciństwo to podstawa zdrowia, pozwala wzmocnić organizm, zwiększyć sprawność i odporność dziecka, co jest ważne każdego dnia.

– Zasady są bardzo proste i czytelne. Każdy uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny, przemierzając dystans z domu do szkoły na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody – dodaje Paweł Brutel, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu.

Dzięki akcji uczniowie stają się bardziej pewni siebie i samodzielni, lepiej poznają swoją okolicę oraz nabywają i utrwalą znajomość zasad bezpiecznego poruszania się po drogach zgodnie z zasadami kodeksu ruchu drogowego. Rower czy hulajnoga okazują się być równie skutecznym, a zarazem o wiele bardziej atrakcyjnym środkiem transportu do szkoły czy domu.

Historia Rowerowego Maja sięga 2014 roku. Gdynia do akcji dołączyła w 2016 roku, mobilizując do aktywnego spędzania drogi do szkoły 4127 uczniów z 187 klas i 18 szkół. W kolejnych latach coraz więcej szkół i klas przystępowało do projektu, zatrzymując się na chwilę w 2020 roku, kiedy z powodu epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 organizatorzy zmuszeni byli do odłożenia kampanii do kolejnego roku, kiedy projekt ponownie wystartował.

Zgłoszenia prosimy kierować na adres e-mail: p.hennig@gdyniasport.pl, tel.: 785 175 710, nie później niż do dnia 24 marca br. Rejestracje po tym terminie nie będą przyjmowane. Więcej informacji o kampanii znajdą Państwo na stronie www.rowerowymaj.eu.

"Rowerowy Maj" w Gdyni w liczbach:

  • 2016: 18 placówek, 187 klas, 4127 uczniów,
  • 2017: 21 placówek, 231 klas, 5574 uczniów,
  • 2018: 21 placówek, 255 klas, 5182 uczniów,
  • 2019: 22 placówek, 357 klas, 5231 uczniów,
  • 2020: Z powodu epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 edycja 2020 nie odbyła się.
  • 2021: 19 placówek, 312 klas, 2865 uczestników,
  • 2022: 27 placówek, 525 klas, 5963 uczestników.

Zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie „Rowerowy maj”!

STRONA INTERNETOWA PROJEKTU ROWEROWY MAJ