Rowerowy Maj – rozdano nagrody najlepszym szkołom

Aktualności Projekty

To była rekordowa edycja „Rowerowego Maja”, w której udział wzięło 5963 uczestników z 525 klas. Wybrali oni alternatywny od samochodu sposób na pokonanie drogi do szkoły. W ciągu jednego miesiąca uczniowie wykonali 122 tysiące przejazdów, co świadczy o ogromnej popularności tej akcji i zaangażowaniu społeczności szkolnej w ten projekt.

Przypomnijmy, że „Rowerowy Maj” to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci, grona nauczycielskiego oraz rodziców i opiekunów. Główne jej założenia to promocja aktywnego trybu życia oraz ekologicznego środka transportu jakim jest rower, hulajnoga, rolki czy deskorolka. „Rowerowy Maj”, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Za każdy aktywny dojazd do szkoły uczniowie otrzymują naklejki do osobistego dzienniczka oraz na plakat klasowy, dzięki czemu mogą rywalizować z innymi klasami.

Gościliśmy dzisiaj w szkole podstawowej na Chwarznie. To wlasnie ta placówka wygrała w programie "Rowerowy Maj". Voucher za najlepszą klasę przekazaliśmy natomiast w Redłowie, gdzie aż 80 procent osób jeździło w maju na rowerze – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Najlepszą placówką w Gdyni okazała się Szkoła Podstawowa nr 48, która otrzymała sprzęt sportowy o wartości 5000 zł. Ich frekwencja wyniosła niemal 55%. Zaraz za nimi na podium znalazły się SP 52 i SP 31, które otrzymały 3000 oraz 2000 zł.

Przede wszystkim gratulacje dla wszystkich niemal 6000 uczestników z 27 gdyńskich szkół podstawowych, a także podziękowania dla koordynatorów w placówkach. To wyjątkowy i rekordowy rok, który pokazuje jak ważna jest determinacja w budowaniu postaw u najmłodszych. W tym roku najlepsze wyniki wykręciła Szkoła Podstawowa nr 48, a zaraz za nią uplasowały się SP 52 i 31. Widok, który najbardziej cieszy: uśmiechy dzieciaków i zapełniona parkingi… rowerami i hulajnogami! – mówi Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

Nasza szkoła ma duże tradycje sportowe. Dzieci licznie i chętnie uczestniczą w międzyszkolnej rywalizacji sportowej z bardzo dobrymi wynikami, więc do udziału w kampanii „Rowerowy Maj" nie musiałam ich zbytnio zachęcać. Większości naszych uczniów akcja była już dobrze znana, gdyż brali w niej udział w poprzednich latach. Co roku, jak zbliża się maj, to już wiedzą, że trzeba przygotować rowery i hulajnogi, ponieważ maj kojarzy im się z „Rowerowym Majem". Z tą kampanią jesteśmy od samego początku. Pierwszą edycję również wygraliśmy – mówi Katarzyna Bielecka, koordynatorka akcji zwycięskiej szkoły.

Najlepszą klasą bezkonkurencyjnie okazała się II C z SP nr 34, której frekwencja wyniosła aż 88,79%. W nagrodę uczniowie otrzymali trzydniową wycieczkę klasową w ośrodku kolonijnym BEAVER, której fundatorem jest firma Radsas Fun.

– Organizując takie projekty, jak „Rowerowy Maj”, „Odprowadzam Sam” czy „Do pracy jadę rowerem” staramy się dotrzeć do jak największej ilości mieszkańców Gdyni i zachęcić ich do aktywnego spędzenia czasu. Liczby pokazujące ile osób w nich bierze udział idealnie utwierdzają nas, że to dobry kierunek, gdyż jako GCS staramy się aplikować sportowe recepty dla wszystkich, niezależnie od wieku, czy poziomu zaawansowania sportowego – zaznacza Paweł Brutel, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu.

Partnerami-fundatorami nagród klasowych w tegorocznej edycji są:

  • Radsas Fun: fundator nagrody głównej dla najlepszej klasy w Gdyni, który przekazał trzydniową wycieczkę klasową w ośrodku kolonijnym BEAVER. W ramach wycieczki gwarantowane są takie atrakcje takie, jak laserowy paintball, park linowy, gokarty, festyn gier i zabaw, gra z mapą, tor przeszkód „komandos”, kajaki, rowerki wodne czy ognisko.
  • Jump City Gdynia: fundator nagród klasowych, który zaoferował godzinne wejściówki dla całej klasy na skakanie z radości. Jump City to szczególne miejsce, w którym na ponad 140 trampolinach spełnić można marzenia o lataniu. Cała hala podzielona na 6 różnych stref trampolin – to istny raj na ziemi dla poszukiwaczy przygód, endorfin i dużych dawek zdrowego ruchu. To idealne miejsce dla całej rodziny!
  • Fundacja „Kolibowie”: fundator nagrody klasowej zaprasza na klasową integrację w Adventure Park Gdynia w nietypowy sposób – na leśnej ścieżce, w silnych objęciach przy wspólnym wysiłku, na wysokościach i w wielu innych niezwyczajnych sytuacjach – w pięknych okolicznościach przyrody.

Najlepsze klasy i uczniów z największą ilością przejazdów w Gdyni zaprosiliśmy również do:

  • Muzeum Emigracji – otwartego dla zwiedzających w 2015 roku. Muzeum w ciekawy sposób opowiada globalną historię Polek i Polaków. Instytucja, która o dziejach wyjazdów i losach Polaków na świecie opowiada w ścisłym związku ze współczesnością, mieści się w historycznym gmachu Dworca Morskiego, skąd przez dziesięciolecia wypływały polskie transatlantyki.
  • Muzeum Miasta Gdyni – miejsca ekspozycji przeszłości Gdyni, pokoleniowej wymiany myśli, doświadczeń i marzeń. W swoich zbiorach posiada dziesiątki tysięcy obiektów: fotografii, pocztówek, dokumentów życia społecznego, plakatów, planów, map, dzieł sztuki. Jest źródłem wiedzy o przeszłym i aktualnym życiu miasta i jego mieszkańców, które niezmiennie fascynuje turystów i jest źródłem dumy gdynian.
  • Narodowego Muzeum Morskie – Dar Pomorza – statku-muzeum, cumującego przy gdyńskim Nabrzeżu Pomorskim. Dar Pomorza jest jednym z najważniejszych zabytków polskiego dziedzictwa morskiego ubiegłego wieku. Imponująca sylwetka żaglowca stanowi element na stałe wpisany w miejski krajobraz Gdyni, zaś wejście na główny pokład i do wnętrz statku pozwala poznać z bliska warunki życia i pracy polskich marynarzy i kadry oficerskiej. W zabytkowych przestrzeniach, takich jak salon komendanta, mesa, szpital, stanowiska sterowe czy maszynownia, zachowane zostały artefakty dokumentujące historię żaglowca i jego załóg, a miejscem szczególnym jest zaaranżowana kabina słynnego pisarza, kapitana żeglugi wielkiej Karola Olgierda Borchardta.
  • Muzeum Marynarki Wojennej – miejsca z wielką dawką historii morskiej wojskowości. Od żaglowców po współczesność, poprzez edukację i zabawę!
  • Kina Helios Gdynia – kina mieszczącego się w największym centrum handlowym na Pomorzu posiadającym 6 klimatyzowanych sal wyposażonych w wysokiej klasy sprzęt nagłaśniający, a także ekrany perełkowe Harkness.
  • Centrum Nauki Experyment przekazało wejściówki do na swoje interaktywne wystawy i przestrzeń do twórczego eksperymentowania. Tutaj rodzą się pasje i fascynacja nauką. To miejsce zaprasza każdego i zachęca do odkrywania i poznawania świata, a miejscowe pokazy, warsztaty, wydarzenia angażują, uczą i bawią.
  • Aqua Park Sopot przekazało trzy godzinne wejście do parku wodnego w Sopocie. To pierwszy tego typu obiekt w Trójmieście, który posiada zespół wewnętrznych i zewnętrznych basenów rekreacyjnych z barami szybkiej obsługi. Wśród atrakcji do dyspozycji gości są m.in. basen rekreacyjny z leżankami do masażu, grota z wodospadem i wypływem na basen zewnętrzny, czterotorowy basen parapływacki, zewnętrzny basen rekreacyjny z zainstalowaną konstrukcją do interaktywnych zabaw dla dzieci z ośmiometrową zjeżdżalnią o trzech torach, basen rekreacyjny z biczami wodnymi, baseniki z hydromasażem (whirlpoole), brodzik dla dzieci z armatką wodną, zjeżdżalniami dla maluchów i gejzerami, całoroczny basen zewnętrzny połączony z wewnętrznym basenem rekreacyjnym kanałem przepływowym, dwie zjeżdżalnie rurowe (Familijna i Turbo) oraz Dzika Rzeka.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i do zobaczenia za rok.