Rekordowo wysokie wsparcie sportowego szkolenia dzieci i młodzieży w Gdyni

Aktualności

To będzie rekordowe dofinansowanie dla młodych sportowców! Gdynia przeznaczy 2,3 miliona na wsparcie szkolenia dzieci i młodzieży oraz organizację imprez sportowych dla najmłodszych w 2020 roku. To o 200 tys. zł więcej niż w roku ubiegłym. Poza dotacjami przyznane zostaną zniżki na korzystanie z gminnych obiektów przyszkolnych.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ogłosił otwarty konkurs ofert dla podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego na wsparcie realizacji zadań związanych ze sportowym rozwojem młodych gdynian. Kwotę 2,3 mln zł zaplanowano w projekcie budżetu Miasta Gdyni na rok 2020.
O wysokości dofinansowania zadecydują między innymi: atrakcyjność programowa oferty, liczba uczestników treningów oraz wyniki sportowe uzyskane w zawodach objętych ogólnopolskim systemem współzawodnictwa dzieci i młodzieży.

Z dumą powtarzam, że gdyńskie kluby sportowe mogą stanowić wzór, jeśli chodzi o szkolenie dzieci i młodzieży. Miasto zawsze będzie wspierać młodych sportowców, a w przyszłym roku przeznaczymy na ten cel rekordowo wysoką kwotę. Zwiększy się również dostępność obiektów sportowych  mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

W ramach konkursu dotowane będą przypadające na okres między 15 lutego a 15 grudnia 2020 r. sportowe szkolenie dzieci i młodzieży w poniższych dyscyplinach i podanym zakresie finansowym (na łączną kwotę 2 mln 250 tys. zł), a także organizacja imprez sportowych (na kwotę 50 tys. zł):

Gimnastyka artystyczna – 100 tys. zł;
Judo – 150 tys. zł;
Koszykówka – 160 tys. zł; 
Lekkoatletyka – 132 tys. zł;
Piłka nożna – 625 tys. zł;
Piłka ręczna – 130 tys. zł;
Piłka siatkowa – 71 tys. zł;
Pływanie – 131,4 tys. zł;
Rugby, w tym rugby 7 – 42 tys. zł;
Sporty walki – 80 tys. zł;
Strzelectwo sportowe – 41,6 tys. zł;
Sztuki walki – 40 tys. zł;
Tenis stołowy – 16 tys. zł;
Żeglarstwo – 440 tys. zł;
Pozostałe dyscypliny sportu – 91 tys. zł.

Sukcesy młodych gdyńskich sportowców robią wrażenie. Minione miesiące potwierdzają, że decyzja o przyznawaniu dotacji całorocznej zamiast dwóch półrocznych była słuszna. To strategia, która pozwala zaplanować działalność na cały rok i skupić się na treningach – zauważa Rafał Klajnert, sekretarz Gdyni. – Szczególnie cieszy nas, że coraz większa liczba klubów buduje profesjonalną piramidę szkoleniową – dodaje.Oferty można składać do 20 grudnia 2019 roku w sposób wskazany w ogłoszeniu konkursu, które można znaleźć TUTAJ.

W poprzednim konkursie, rozstrzygniętym w lutym br., pozytywnie rozpatrzono 71 spośród 73 zgłoszonych wniosków. Dotacje otrzymało 49 gdyńskich klubów sportowych. Wsparcie dzieci i młodzieży przynosi efekty w postaci sukcesów i promowaniu zdrowego stylu życia. Coraz więcej młodych mieszkańców Gdyni regularnie trenuje (uprawia) sport i uczestniczy w zawodach.

Na wniosek dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu Przemysława Daleckiego prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wydał zarządzenie, dzięki któremu dzieci i młodzież z podmiotów, które otrzymają dotację, będą mogły korzystać z gminnych obiektów przyszkolnych na preferencyjnych warunkach.

Chcemy, aby dzięki przyznanym zniżkom, środki z dotacji kluby mogły przeznaczyć w większej mierze na zakup sprzętu czy organizację wyjazdów na zawody. Wierzę, że młode, gdyńskie talenty będą mogły poświęcić się pasji, jaką jest sport – tłumaczy Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Na pływalniach obowiązywać będzie 90 procent zniżki, natomiast w przypadku hal i salek gimnastycznych, siłowni, boisk oraz innych obiektów przyszkolnych 50 procent. Jeśli uczestnikami zajęć będą wyłącznie uczniowie danej szkoły, obiekty sportowe dostępne będą nieodpłatnie.