Podsumowanie lata 2019 na gdyńskich kąpieliskach

Aktualności

interwencji medycznych – tak w największym skrócie można podsumować lato na czterech kąpieliskach morskich w Gdyni. To już 21. rok z rzędu, gdy na gdyńskich kąpieliskach nikt nie utonął!

Sezon letni 2019 dobiegł końca. Każdego dnia od 21 czerwca do 31 sierpnia w godzinach 09:30-17:30 bezpieczeństwa odpoczywających plażowiczów strzegło 35 ratowników na czterech gdyńskich kąpieliskach morskich: Babich Dołach, Śródmieściu Redłowie i Orłowie. W porównaniu z ubiegłym rokiem, interwencji medycznych było o blisko 70 mniej, na wodzie prawie trzy razy mniej! Po raz kolejny nie odnotowano też żadnych wypadków śmiertelnych.

Czerwona flaga została wywieszona 8 razy, z czego 7 razy z powodu zakwitu sinic, a raz w wyniku fali powyżej 70 cm.

Dodatkowo, Grupa Interwencyjna Ratownictwa Wodnego Gdyńskiego Centrum Sportu, poza obserwowaniem 600-metrowej linii brzegowej strzeżonych kąpielisk, każdego dnia patrolowała obszar 13-kilometrowej gdyńskiej linii brzegowej. Ratownicy uczestniczyli również w zabezpieczeniach imprez sportowo-rekreacyjnych oraz kulturalno-sportowych.

Ratownicy dużą wagę przykładali do działań prewencyjnych, do których zaliczały się patrole akwenów niestrzeżonych, rozdawanie opasek z numerami telefonów oraz książeczek dla dzieci.

Do najczęstszych zdarzeń, do których interweniowali ratownicy, zaliczały się akcje poszukiwawcze dzieci lub rodziców, podejmowanie osób, które przeceniły swoje umiejętności pływackie lub przebywające na dmuchanych zabawkach, interwencje do osób przebywających na akwenach zabronionych tj. tor podejściowy do portu i przystani jachtowej, torpedownia oraz do osób skaczących z orłowskiego molo. Zdarzeń na wodzie odnotowano 20. Ratownicy Grupy Interwencyjnej Ratownictwa Wodnego podejmowali interwencje na wodzie oraz akcje techniczne – łącznie 18 zdarzeń.

W przypadku zdarzeń medycznych na plażach, ratownicy interweniowali do złamań, skręceń, skaleczeń, ukąszeń przez owady, zasłabnięć, udarów cieplnych, samookaleczeń. Łącznie odnotowano 143 zdarzenia medyczne w tym 8, które zagrażały zdrowiu i życiu, w wyniku którego konieczne było wezwanie Zespołów Ratownictwa Medycznego.

Do dyspozycji osób czuwających nad bezpieczeństwem nad wodą było: pięć łodzi ratowniczych, pojazd ATV oraz skuter ratowniczy z platformą. Na kąpielisku Gdynia Śródmieście ratownicy dysponowali wózkiem kąpielowym dla osób niepełnosprawnych. Na każdym z czterech kąpielisk znajdował się z kolei punkt pomocy doraźnej, w którym stały dyżur pełnił ratownik medyczny, mający do dyspozycji sprzęt do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz defibrylator AED. Piąty defibrylator znajdował się na wyposażeniu Grupy Interwencyjnej Ratownictwa Wodnego.

Oprócz czuwania nad bezpieczeństwem wypoczywających, reprezentacja kąpielisk morskich uczestniczyła w zawodach ratowniczych, zdobywając liczne trofea.

Lifeguard Brothers Challenge – Gdańsk 2019:

 • 3. miejsce w konkurencji sztafeta wyścig z deską ratowniczą,
 • 2. miejsce w konkurencji sprint po plaży.

Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim – Jarosławiec 2019 :

 • mistrzostwo Polski w konkurencji wyścig ratunkowy z deską ratowniczą,
 • mistrzostwo Polski w konkurencji akcja ratownicza z zasobnikiem z liną,
 • wicemistrzostwo Polski w konkurencji akcja z pasem ratunkowym,
 • 4. miejsce w konkurencji IRONMAN.

Reprezentacja „Kąpieliska Morskie Gdyńskie Centrum Sportu” uzyskała tytuł drużynowego wicemistrza Polski!

Dodatkowo indywidualnie nasza ratowniczka zdobyła:

 • 3. miejsce w konkurencji bieg-pływanie-bieg,
 • 3. miejsce w konkurencji wyścig z deską ratowniczą,
 • 1. miejsce w konkurencji wyścig pływanie w płetwach,
 • 3. miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet.

Mistrzostwa Ratowników LG SURF RESCUEBOARD CHALLENGE w Kołobrzeg 2019 :

 1. miejsce w wyścigu bieg deska bieg
 2. miejsce w wyścigu na desce ratowniczej 1000 m
 3. miejsce w wyścigu na desce ratowniczej 400 m
 4. miejsce w wyścigu bieg deska bieg
 5. miejsce w wyścigu sprint na desce
 6. miejsce w wyścigu sprint na desce
 7. miejsce w wyścigu na desce ratowniczej 400 m

Ratownicy w klasyfikacji ogólnej ukończyli Mistrzostwa LG SURF RESCUEBOARD CHALLENGE na 3 i 4 miejscu.

Przez cały sezon letni stan wód w kąpieliskach był nadzorowany przez Powiatową Stacje Sanitarno Epidemiologiczną w Gdyni. Na bieżąco były pobierane próbki wody, codziennie były aktualizowane serwisy kąpieliskowe, które zawierały najważniejsze informacje dot. koloru flagi, stanu morza, temperatura wody i powietrza. Serwis kąpieliskowy był dostępny na stronie gdyniasport.pl oraz sk.gis.gov.pl.