Tysiące pluszaków zalało w niedzielę płytę Stadionu Miejskiego w Gdyni. To efekt kibicowskiej akcji „Podaruj Pluszaka dla Dzieciaka i Zwierzaka”. Żółto-niebiescy pokonali Resovię i zrobili kolejny, ważny krok w drodze do awansu.

• W przerwie meczu z Resovią kibice zorganizowali charytatywną akcję dla dzieci i zwierząt
  • Piłkarze wygrali z Resovią 3:2 i tylko dwa zwycięstwa dzielą ich od awansu do piłkarskiej elity

Żółto-Niebieskie serca

O tym, że kibice nie raz potrafią okazać swoje serce wiadomo nie od dzisiaj. Akcja „Żółto-Niebieski Mikołaj” od lat powoduje uśmiech na twarzach najmłodszych podopiecznych szpitali w okresie Świąt Bożego Narodzenia, zaś o charytatywnych zrzutkach słyszy się wręcz regularnie. Tym razem przyszedł czas na kolejną akcję organizowaną przez Stowarzyszenie Kibiców Gdyńskiej Arki – drugą odsłonę „Podaruj Pluszaka dla Dzieciaka i Zwierzaka”.

Choć na co dzień wrzucenie jakiegokolwiek przedmiotu na płytę stadionu jest surowo wzbronione, to wczoraj było nie tylko mile widziane, ale gorąco polecane. W przerwie niedzielnego meczu Arki z Resovią po anonsie spikera Tomasza Rybińskiego na trawę powędrowało tysiące pluszowych maskotek. Ile było ich dokładnie, tego jeszcze nikt nie wie. Podczas pierwszej edycji, jesienią ubiegłego roku, zebrano w ten sposób ponad 4000 zabawek. Tym razem uprawnionych do oglądania meczu było blisko 9000 osób, więc wszyscy bez wątpienia trzymają kciuki za dobry wynik.

Pluszaki można także zostawić w Punktach Kibica / Sklepach Kibicażłobku „Królestwo Maciusia” (przy ul. Białej 19 i ul. Bosmańskiej 48/2), oficjalnym sklepie Arka Gdynia (ul. Olimpijska 5), SKGA (ul. Śląska 34), Arka gadżdety, bilety (ul. Kcyńska 9a), Star-Tom (ul. Unruga 39) oraz w Arkowcu (przy ul. Puckiej 25 w Wejherowie).

Do kogo trafią pluszaki?

Akcja ma szeroki zakres i liczne grono odbiorców. W zależności od stanu i charakteru zabawek sprawią one radość dzieciom lub zwierzętom. Trafią m.in. do młodych pacjentów Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni, Szpitala Copernicus w Gdańsku, Polskiego Czerwonego Krzyża w Gdyni oraz do czworonożnych podopiecznych OTOZ Animals Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Tczewie.

Zebrane pluszaki trafią także do ośrodków pomocy społecznej w Gdyni, Wejherowie, Gdańsku i Pucku. Zasilą również sklepy charytatywne: „Dobry uczynek” w Rumii, „Z głębokiej szuflady” w Gdyni, „Burasek” w Gdyni, „LukLuk” w Sopocie, „Szafa Serc w Tczewie. Część zebranych zabawek trafi też do CARITAS oraz kilku fundacji: Cudów Szafa w Gdańsku, Wilczego Sioła w Osieku, Przytulnego Domku w Gdyni i Mam Marzenie w Gdańsku.

Czy można jeszcze pomóc?

Segregacja pluszaków to wbrew pozorom wymagające zadanie, które żółto-niebiescy kibice wykonają sami. Dystrybucja i dostarczenie zabawek to docelowych miejsc to jednak dodatkowy koszt, w którym każdy może pomóc. W tym celu uruchomiona została specjalna zrzutka, która ma służyć temu celowi. Można ją znaleźć pod linkiem: https://zrzutka.pl/724y5m

ZRZUTKA

Olaf Kobacki w akcji w meczu z Resovią

Arka o dwa zwycięstwa od celu

Po zebraniu pluszaków Arkowcy wykonali postanowiony na niedzielę cel w postaci kompletu punktów z zespołem z Rzeszowa. Mecz dostarczył wielu emocji. Choć zakończył się zwycięstwem, to nie przyszło ono łatwo, a kibice zgromadzeni w Gdyni raz mogli poczuć skok adrenaliny. Wynik otworzyli bowiem przyjezdni. Jeszcze w pierwszej połowie i to zaledwie ciągu 2 minut, podopieczni Wojciecha Łobodzińskiego wyrównali i wyszli na prowadzenie.

W drugiej połowie podwyższyli rezultat, na co rywale odpowiedzieli bramką kontaktową. Dzięki temu do końcowego gwizdka mogliśmy się ekscytować wydarzeniami na murawie, a po nim wybuch radości słyszalny był nie tylko w dzielnicach okalających Gdyńskie Forum Sportu.

Arkowcy zajmują w tabeli 2. miejsce premiowane bezpośrednim awansem ze stratą tylko jednego punktu nad liderem, z którym już wkrótce dojdzie do derbowego starcia. Na najbliższy mecz piłkarze udadzą się do Bielska-Białej. Kolejny mecz na Stadionie Miejskim odbędzie się 12 maja o 12.40 i być może wtedy, po meczu z Zagłębiem Sosnowiec, gdynianie będą cieszyć się z upragnionego awansu do Ekstraklasy. W przypadku takiego scenariusza ostatnim spotkaniem sezonu będzie mecz z GKS-em Katowice 16 maja o 15.00 w Gdyni.

Arka Gdynia 3-2 Resovia (Karol Czubak 34’, Kacper Skóra 36’, 56’ – Maciej Górski 27’, 68’)

Arka Gdynia – Zagłębie Sosnowiec, 12 maja, 12:40

Arka Gdynia – GKS Katowice, 26 maja, 15:00