Orientaliści biegali na Kamiennej Górze

Aktualności FOTO Projekty

W niedzielę, 11 lipca odbyła się kolejna edycja „Gry z mapą i kompasem” realizowanej w ramach Budżetu Obywatelskiego.

 Tym razem uczestnicy spotkali się na Kamiennej Górze, by szlifować swoje umiejętności w parkowej odmianie tego sportu. Do wyboru były, jak zawsze trzy trasy: łatwa, średnia i trudna w formie tak zwanego scorelaufu. Scorelouf to forma orientacji, podczas której każdy uczestnik ma za zadanie potwierdzić punkty kontrolne w dowolnej kolejności w określonym czasie, więc tylko od niego zależy wybór wariantu oraz ilość zaliczanych punktów.

Cieszymy się, że możemy dla mieszkańców naszego miasta przygotowywać tak ciekawe imprezy, jak marsze czy biegi na orientację, które dla wielu kojarzą się z czasami spędzonymi w harcerstwie. To bardzo ciekawa i atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu a odnalezienie nawet kilku punktów sprawia wiele frajdy i przyjemności, nawet dla starszych uczestników naszej gry – podsumowuje Paweł Brutel zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu.

Tym razem organizatorzy przygotowali dla uczestników 19 punktów, zlokalizowanych w takich miejscach, jak rozwidlenie ścieżek, róg gęstwinki, koniec murku, czy samotne drzewo. Mapa do tej formy orientacji sportowej została wykonana jest w skali 1:4000, czyli jeden centymetr na mapie odpowiadał 40 metrom w terenie.

Warto przypomnieć, że właśnie w tym miejscu, na Kamiennej Górze, w 2002 roku zorganizowane zostały Mistrzostwa Europy Juniorów w Biegu na Orientacje, gdzie w sprincie złoty medal zdobyła gdynianka Karolina Richert dodaje Brutel.

Historia gdyńskich biegów na orientację jest bardzo długa. Przez wiele lat na polskiej scenie BnO dominowała gdyńska Flota, która w 1994 roku była współorganizatorem Mistrzostw Świata Juniorów w Biegu na Orientację.