„Odprowadzam Sam”: Rekordowa liczba zgłoszeń projektu

Aktualności Projekty

Do tegorocznej edycji projektu „Odprowadzam Sam” zgłosiło się aż 213 grup z 54 placówek. Ta rekordowa liczba przełoży się na ponad 5000 uczestniczących dzieci, wśród których nie zabraknie również najmłodszych gości przybyłych zza wschodniej granicy. Tegoroczna edycja rozpoczęła się 3 kwietnia i potrwa do 2 czerwca a zwieńczona zostanie posadzeniem 47 drzewek.

Rozpoczynamy kolejną odsłonę projektu "Odprowadzam Sam". Jego kontynuacja to dowód, że trafiliśmy w dziesiątkę – przyznaje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. – Dzięki niemu życie w zgodzie ze środowiskiem naturalnym towarzyszy już najmłodszym. Elementy zabaw edukacyjnych w postaci wypełniania ćwiczeń ze specjalnych zeszytów dodatkowo motywują do wyrabiania w sobie ekologicznych nawyków transportowych.

Regularne chodzenie czy jazda na rowerze do przedszkola lub szkoły pozytywnie wpływa na wzrost aktywności wśród dzieci. Sprawia też, że w przyszłości częściej i z większą chęcią wybierają ekologiczne metody przemieszczania się po mieście, rezygnując z podróży samochodem. Poprzez akcję „Odprowadzam Sam” zachęcamy do zmiany nawyków transportowych, aby wspólnie poprawiać stan środowiska i bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Kampania skierowana jest do przedszkolaków w wieku od 4 do 7 lat, ich rodziców oraz nauczycieli. Ma zachęcać dzieci i ich opiekunów do korzystania z ekologicznych środków transportu w drodze do przedszkola lub szkoły. W jej ramach najmłodsi gdynianie starają się docierać do szkoły rowerem, hulajnogą, komunikacją miejską lub pieszo.

„Odprowadzam Sam" to kampania, która każdego roku dociera do coraz liczniejszego grona przedszkolaków – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Dzieci uwielbiają ruch i aktywność fizyczną, podróż do przedszkola pierwszym, własnym środkiem transportu, jakim może być rower czy hulajnoga, sama w sobie już jest wielką atrakcją. Naklejki, które przy tej okazji dzieci otrzymują, dodatkowo zachęcają je do działania. W Gdyni już najmłodsi uczą się jak dbać o środowisko, zależy nam, aby te dobre nawyki towarzyszyły im przez całe życie.

Na czym polega akcja? Uczestniczą w niej zgłoszone wcześniej grupy z gdyńskich publicznych przedszkoli i szkół podstawowych. Te objęte kampanią otrzymują kolorowe plakaty-drzewka wraz z naklejkami. Za każdy dzień, kiedy dziecko przychodzi do przedszkola lub szkoły (bądź przyjeżdża wraz z rodzicem środkiem transportu publicznego, na rowerze, deskorolce lub hulajnodze), otrzymuje od wychowawcy naklejkę i przykleja ją na plakacie.

To jednak nie wszystko. W ramach kampanii jej uczestnicy mają również do rozwiązania różnego rodzaju zadania. Każda grupa, która prześle zdjęcia lub prezentacje z przebiegu kampanii oraz zdjęcia wyklejonych drzewek na plakacie, uczestniczy w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami. Na koniec akcji placówki edukacyjne otrzymują dodatkowo sadzonki drzewek, które zostają zasadzone na ich terenie. Dzieci mogą samodzielnie je pielęgnować. Wszystkie zgłoszone przedszkola i szkoły otrzymują również materiały edukacyjne oraz certyfikaty dla swoich wychowanków – podsumowuje projekt zastępca dyrektora GCS Paweł Brutel. – W tym roku po raz kolejny odnotowaliśmy rekord frekwencji, co nas dodatkowo cieszy i motywuje do realizacji właśnie takich proekologicznych projektów skierowanych do najmłodszych mieszkańców naszego miasta – podsumowuje.

Zakończenie projektu planowane jest na 2 czerwca.

STRONA PROJEKTU