Odprowadzam Sam: Rekordowa liczba zgłoszeń projektu

Aktualności Projekty

Do tegorocznej edycji projektu „Odprowadzam Sam” zgłosiło się aż 216 grup z 53 placówek. Ta rekordowa liczba przełoży się na ponad 5000 uczestniczących dzieci, wśród których nie zabraknie również najmłodszych gości przybyłych zza wschodniej granicy. Tegoroczna edycja potrwa do 3 czerwca i zwieńczona zostanie posadzeniem 42 drzewek.

– Rozwój projektu „Odprowadzam Sam” to znak, że wprowadzenie go w życie było bardzo dobrą decyzją. Cieszę się, że życie w zgodzie ze środowiskiem naturalnym towarzyszy już najmłodszym. Elementy zabaw edukacyjnych w postaci wypełniania ćwiczeń ze specjalnych zeszytów dodatkowo motywują do wyrabiania w sobie ekologicznych nawyków transportowych – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Regularne chodzenie czy jazda na rowerze do przedszkola lub szkoły pozytywnie wpływa na wzrost aktywności wśród dzieci. Sprawia też, że w przyszłości częściej i z większą chęcią wybierają ekologiczne metody przemieszczania się po mieście, rezygnując z podróży samochodem. Poprzez akcję „Odprowadzam Sam” zachęcamy do zmiany nawyków transportowych, aby wspólnie poprawiać stan środowiska i bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Kampania skierowana jest do przedszkolaków w wieku od 4 do 7 lat, ich rodziców oraz nauczycieli. Ma zachęcać dzieci i ich opiekunów do korzystania z ekologicznych środków transportu w drodze do przedszkola lub szkoły. W jej ramach najmłodsi gdynianie starają się docierać do szkoły rowerem, hulajnogą, komunikacją miejską lub pieszo.

„Odprowadzam Sam” to kampania, którą uwielbiają przedszkolaki – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Z dwóch powodów: po pierwsze to wielka frajda wybrać się do przedszkola na hulajnodze, rowerem, albo gdyńskim trolejbusem, którym nie jeździ się na co dzień. Po drugie, można naklejać później naklejki na specjalnym drzewku, które symbolizuje wkład dzieci w ochronę środowiska. Z kolei dla rodziców to doskonały pretekst, aby zostawić samochód, skorzystać z bardziej ekologicznego transportu i pokazać dzieciom, że dbamy w ten sposób nie tylko o środowisko, ale także o zdrowie. W tej kampanii nagrodą są m.in. drzewka do posadzenia przez przedszkola. Dzięki temu nauczyciele mogą wykorzystać tę okazję do ciekawej lekcji przyrody w przedszkolnych ogródkach oraz nauki odpowiedzialności na naturę – dodaje.

Na czym polega akcja? Uczestniczą w niej zgłoszone wcześniej grupy z gdyńskich publicznych przedszkoli i szkół podstawowych. Te objęte kampanią otrzymują kolorowe plakaty-drzewka wraz z naklejkami. Za każdy dzień, kiedy dziecko przychodzi do przedszkola lub szkoły (bądź przyjeżdża wraz z rodzicem środkiem transportu publicznego, na rowerze, deskorolce lub hulajnodze), otrzymuje od wychowawcy naklejkę i przykleja ją na plakacie.

To jednak nie wszystko. W ramach kampanii jej uczestnicy mają również do rozwiązania różnego rodzaju zadania. Każda grupa, która prześle zdjęcia lub prezentacje z przebiegu kampanii oraz zdjęcia wyklejonych drzewek na plakacie, uczestniczy w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami. Na koniec akcji placówki edukacyjne otrzymują dodatkowo sadzonki drzewek, które zostają zasadzone na ich terenie. Dzieci mogą samodzielnie je pielęgnować. Wszystkie zgłoszone przedszkola i szkoły otrzymują również materiały edukacyjne, certyfikaty oraz upominki dla swoich wychowanków – podsumowuje projekt zastępca dyrektora GCS Paweł Brutel. – W tym roku dodatkowo mamy rekord frekwencji, co nas dodatkowo cieszy i motywuje do realizacji właśnie takich proekologicznych projektów skierowanych do najmłodszych mieszkańców naszego miasta – dodaje.

W tegorocznej edycji oprócz polskich dzieci, udział w akcji wezmą również dzieci z Ukrainy, które zmuszone były uciekać wraz z rodzinami ze swoich domów po zbrojnej napaści Rosji na naszego wschodniego sąsiada.

Zakończenie projektu planowane jest na 3 czerwca.

STRONA PROJEKTU ODPROWADZAM SAM