Jutro Narodowy Stadion Rugby obchodzi kolejne urodziny

Aktualności

14 lutego to rokrocznie data wyjątkowa dla wszystkich zakochanych. Dla gdynian zakochanych w sporcie, a szczególnie w rugby, to szczególna data. Dokładnie 14 lutego 2010 roku rozpoczęła się historia Narodowego Stadionu Rugby. Właśnie wtedy prezydent Wojciech Szczurek wrzucił pierwszą piłkę z autu w meczu rugby pomiędzy Arką Gdynia a reprezentacją Polski.

Narodowy Stadion Rugby, popularnie nazywany skrótowo NSR, został pierwszym tego typu obiektem w Polsce i od razu stał się jednym z najbardziej obleganych obiektów w mieście. Od tego czasu rozegrano na nim tysiące spotkań ligowych oraz niezliczoną liczbę sparingów i treningów. NSR stał się wizytówką polskiego rugby i nie tylko. Przeżywaliśmy na nim ogromne emocje z różnych dyscyplin.

fot. Wojciech Szymański/Polski Związek Rugby

Nawierzchnia syntetyczna boiska spełnia standardy zgodne z wymaganiami zarówno IRB oraz FIFA. Stadion był również gospodarzem m.in. zawodów o Puchar Świata w dronach czy mistrzostw Europy OCR – informuje dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Przemysław Dalecki i dodaje – ostatnio gdyńska publiczność została rozgrzana do czerwoności podczas meczu rozgrywanego w ramach rozgrywek Rugby Europe Trophy, w którym to biało-czerwoni pokonali faworyzowanych Niemców 21 do 16. To świadczy o olbrzymiej dawce zaufania, jaką obdarzona została Gdynia.

Mimo upływu dwunastu lat obiekt wciąż pozostaje nowoczesny. NSR mieści ponad 3 000 miejsc siedzących. Jest on przystosowany do rozgrywania najwyższej rangi meczów rugby i piłki nożnej. To stadion bardzo uniwersalny dzięki czemu eksploatowany jest przez największą liczbę zespołów i sportowców, w tym również przez trenujące na nim gdyńskie kluby młodzieżowe.

Narodowy Stadion Rugby czynny jest przez cały rok, niezależnie od pogody. Posiada wymienioną w 2018 roku sztuczną murawę z trawy syntetycznej z nowoczesnym systemem zraszania, podgrzewania i odwadniania. Obiekt jest uniwersalny. Służy nie tylko seniorom i reprezentacjom Polski. Gości również najmłodszych piłkarzy, rugbistów czy futbolistów. Odbywały się tu także zajęcia rekreacyjne, jak np. joga w ramach zajęć Gdyńskiego Poruszenia, a także mecze charytatywne, jak znane "mecze o psią krew" – wspomina dyrektor GCS.

fot. Wojciech Szymański/Polski Związek Rugby

Podczas budowy Stadionu Miejskiego stał się pierwszym obiektem ze sztuczną murawą, na którym rozegrano mecze piłkarskiej Ekstraklasy. W historii NSR nie brakuje ciekawostek, bowiem związanych jest z nim powstanie kolejnych 7 obiektów:

–​ Co ciekawe, poprzednią murawę z tego obiektu wykorzystano do budowy sześciu boisk przyszkolnych służących na co dzień uczniom gdyńskich szkół i mieszkańcom. Aby zagrać na murawie pochodzącej z NSR należy udać się na przyszkolne obiekty mieszczące się przy ulicach: Wejherowskiej (XIV LO), Morskiej (SP 10), Orłowskiej (SP 8), Słowackiego (SP 51), Grabowo (SP 17), Zielonej (SP 28) czy Unruga (SP 39) – podsumowuje Dalecki.

Narodowy Stadion Rugby w Gdyni stał się wizytówką polskiego sportu nad morzem. Służy gdynianom od 12 lat i służyć będzie długo. Urodzinowe sto lat!

Widziałeś NSR tylko z poziomu trybun? Wybierz się na wirtualną wycieczkę z Mateuszem Dąbrowskim z RC Arki Gdynia: