Mistrzostwa Świata w SUP za miesiąc #wGdyni

Aktualności WIDEO

Już za miesiąc do Gdyni przybędą najlepsi zawodnicy SUP z całego świata. Międzynarodowa Federacja Kajakowa przyznała Gdyni prawo do organizacji Mistrzostw Świata w SUP, które rozpoczną się 7 września.

Sportowcy rywalizować będą na dystansach:

  • Sprint - szybki wyścig na 200 m,
  • Long distance - wyścig na około 16 km,
  • Technical - wyścig na około 2 km z mijaniem bojek.

SUP - to skrót od „Stand Up Paddle" (wiosłowanie na stojąco) i jest jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportów wodnych i nowością na Polskim rynku.

STRONA INTERNETOWA MISTRZOSTW ŚWIATA SUP W GDYNI

Do uprawiania tej dyscypliny wystarczy trochę siły w rękach, dobra równowaga i koordynacja oraz najważniejszy element – czyli deska SUP. Składa się ona z 3 elementów: deski, wiosła i linki przymocowanej do nogi. Deska SUP nadaje się do pływania na każdym akwenie. Nie jest istotne czy jest to jezioro, rzeka czy morze – można więc pływać na niej w każdym miejscu, gdzie jest odpowiednia ilość wody.

Współczesna forma tego sportu, według wielu osób uprawiających pływanie na SUPach, ma swoje korzenie w XVI wieku na Hawajach, gdzie wioślarze na deskach przemierzali linię brzegową z Kanaha do Kihei Lahaina. Jednoznacznie nie można określić w jakim miejscu na ziemi powstały SUPy, gdyż pływanie w tej pozycji pojawiało się wszędzie tam, gdzie znajdował się dostęp do wodnych akwenów. Technikę SUP wykorzystywali również instruktorzy surfingu, by móc wykorzystywać ją podczas pracy ze swoimi podopiecznymi.

Największymi zaletami pływania na SUP jest polepszenie balansu ciała, gdyż wymaga od uczestnika pływania w pozycji wyprostowanej na desce, co wpływa na poprawę stabilności. Regularne pływanie na SUPach wpływa na poprawę siły mięśni głębokich całego ciała oraz na poprawę wytrzymałości oraz wydolności. Przebywanie na wodzie dodatkowo działa kojąco i uspakajająco będąc przez cały czas w kontakcie z przyrodą.