Minister Nitras: Gdynię zawsze kojarzę ze sportem

WIDEO FOTO

Gościem specjalnym mistrzostw Europy w klasie 29er, które odbywają się w ramach 25. edycji regat Gdynia Sailing Days, był minister sportu i turystyki.

  • podczas festiwalu żeglarskiego Gdynia Sailing Days odbyła się konferencja prasowa dotycząca zmianom w ustawie o sporcie i wzmocnieniu pozycji kobiet w sporcie oraz żeglarskim Mistrzostwom Świata World Sailing w Gdyni
  • uczestniczyli w niej minister sportu Sławomir Nitras, Prezydent Aleksandra Kosiorek, posłanka Agnieszka Pomaska oraz prezes PZŻ Tomasz Chamera
  • Gdynia będzie gospodarzem Mistrzostwom Świata World Sailing w Gdyni w 2027 roku

 – Gdynię zawsze kojarzę ze sportem. Gratuluje miastu i Polskiemu Związkowi Żeglarskiemu wielkiego wyróżniania jakim było uzyskania prawa do organizacji mistrzostwa świata klas olimpijskich w 2027 roku – powiedział w piątek w Gdyni Sławomir Nitras.

– Cieszę się, że jestem gościem żeglarskiego środowiska. Gdynię zawsze kojarzę ze sportem, Gdynia sportem stała i wierzę, że Gdynia sportem stać będzie. Mam nadzieję, że dla pani prezydent Aleksandry Kosiorek sport zawsze będzie ważny i będzie go pani wspierać. Ze swojej strony deklaruję gotowość do współpracy i wsparcia – stwierdził minister.

Sławomir Nitras pogratulował również przedstawicielom magistratu oraz Polskiego Związku Żeglarskiego wielkiego wyróżniania jakim było uzyskania prawa do organizacji mistrzostwa świata klas olimpijskich w 2027 roku. Zauważył, że będzie to największa żeglarska impreza w historii Polski oraz jedno z największych wydarzeń sportowych, obok mistrzostw Europy w lekkiej atletyce czy też mistrzostw świata w siatkówce, jakie w najbliższych latach odbędą się w naszym kraju.

Współpracowaliśmy przy wniosku aplikacyjnym i wiem, jak silna była konkurencja, dlatego tym bardziej eksponuje to wielki sukces Gdyni i Polski. Mogę zapewnić władze związku i miasta, że ministerstwo i rząd pomogą w organizacji tego projektu. Już dzisiaj przystępujmy do ciężkiej pracy, aby Polska była z tej imprezy dumna. Ma ona stanowić ogromny element promocyjny nie tylko Gdyni i regionu, ale całego kraju – podkreślił.


fot. PZŻ

Prezydent Gdyni przypomniała, że miasto nie bez kozery określane jest jako żeglarska stolica Polski.

– Dlatego z ogromną przyjemnością i radością przyjęłam do wiadomości, że w 2027 roku tak prestiżowa, renomowana i ogromna impreza odbędzie się w Gdyni. Wierzę, że zostanie ona przeprowadzona na najwyższym sportowym poziomie. Te regaty nie sprowadzają się jednak tylko do sportowej rywalizacji na wodzie, bo to piękne widowisko przyciąga także turystów oraz mieszkańców. Zapraszam na tę imprezę już teraz, ale tak długo nie trzeba czekać, bo rok wcześniej będziemy świętować 100-lecie miasta. W 2026 roku również zapowiada się wiele różnych atrakcyjnych wydarzeń – zaznaczyła Aleksandra Kosiorek.

Minister Nitras zapowiedział jednocześnie zmiany w ustawie o sporcie. Zakończone zostały prace na poziomie jego resortu, a trwają na poziomie rządowym i niebawem Rada Ministra powinna przyjąć te nowelizacje.

Szczególnie istotne będzie wsparcie kobiet będących w ciąży oraz po urodzeniu dziecka. Zamierzamy otoczyć je większą i dłuższą opieką oraz zapewnić finansowe wsparcie. Do tego udział kobiet we władzach związków sportowych ma wynieść 30 procent. Dla premiera Tuska oraz rządu to rzecz niezmiernie istotna i nie zrealizowania tego założenia od 1 stycznia 2025 roku może spowodować zmniejszenie, albo nawet wstrzymanie rządowej dotacji. Kobiety są integralną częścią sportu i muszą uczestniczyć w jego zarządzaniu – skomentował Sławomir Nitras.

Posłanka Agnieszka Pomaska z zadowoleniem zauważyła, że ta zmiana była jednym z priorytetów obecnego ministra.

 Dziękuję ministrowi Nitrasowi, bo wiem, że pierwszego dnia, kiedy objął funkcję ministra sportu i turystyki chciał, aby kobiety były w sporcie traktowane równo, tak samo jak mężczyźni. To dotyczy wielu kwestii, reprezentacji w związkach sportowych i wynagrodzeń, bo te nierówności dotyczą jeszcze wielu miejsc. Świetną rolę odegrało zrównanie nagród chociażby w tenisie i mam nadzieję, że w każdym sporcie tego doczekamy – przyznała.

Dodała, że ma za sobą sportową przeszłość, było bowiem żeglarką YKP Gdynia oraz SKŻ Sopot.

 Łezka mi się w oku kręci, bo sportowa przygoda już za mną, ale widzę, że młodzieży nie brakuje. Życzę powodzenia na igrzyskach i wierzę, że przynajmniej jeden medal zdobędziecie, chociaż w żeglarstwie bardzo trudno przewidzieć wyniki – oceniła.

Prezes Tomasz Chamera zaakcentował, że Polski Związek Żeglarski jest pierwszy w krajowym zestawieniu, który już w tym roku dokonał w swoim statusie zmian uwzględniających przyszłe ustawowe regulacje.

– Może zabrzmi to buńczucznie, ale jesteśmy trochę więcej niż obywatelami Polski, bo jesteśmy obywatelami Europy, a nawet świata. Zmiany w statusie nie były wybiegiem politycznym, bo my to czujemy i widzimy taką potrzebę. Biurem PZŻ zarządzają kobiety, bardzo aktywnie działa również komisja ds. żeglarstwa kobiecego. Chcemy się rozwijać i iść za głosem świata – zapewnił Tomasz Chamera.

Prezes nie ukrywa, że w związku bardzo mocno stawiają również na upowszechnianie żeglarstwa. W tej kwestii sztandarowym programem jest PGE PolSailing – realizowany wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki, a od dwóch lat z partnerem Grupą PGE.

– W tym roku swoim zasięgiem objął on ponad 30 ośrodków, w których oferujemy darmowe lekcje żeglarstwa oraz inspirujemy młodzież. A mistrzostwa świata w 2027 roku to efekt zawodów, na których gościmy. Gdynia Sailing Days to jeden z największych aktywów, dzięki któremu udało nam się pozyskać drugą po igrzyskach najważniejszą żeglarską imprezę. Gdynia zapracowała sobie na to nie tylko dobrą organizacją regat na wodzie, ale także tym, że inspirujemy żeglarstwem na brzegu, że pokazujemy bardzo dobrą współpracę związku, miasta, ministerstwa, samorządów oraz sfery biznesowej, która pomaga nam rozwijać ten projekt – zakończył Chamera.

fot. PZŻ