Mija drugi tydzień regat Gdynia Sailing Days

Aktualności FOTO

Mija drugi tydzień regat Gdynia Sailing Days, w którym główną rolę grają żeglarze rywalizujący w Mistrzostwach Świata Juniorów w klasach 49er, 49FX, NACRA17.

Na łódce z największym żaglem rywalizowało 42 zawodników z siedmiu krajów, a całe podium obsadzili obcokrajowcy – zwyciężył Niemiec Julian Hoffmann, drugi był Duńczyk Johan Schubert, a trzeci rodak triumfatora Philip Walkenbach. Najlepszy z Polaków Mikołaj Silny (SEJK Pogoń Szczecin) zajął piątą lokatę.

W gronie 36 żeglarzy w klasie Laser Radial pierwszą pozycję wywalczył Jakub Ławicki (MKŻ Arka Gdynia), natomiast wśród kobiet zwyciężyła druga w klasyfikacji generalnej Czeszka Klara Himmelova. Kolejne pozycje przypadły Nawojce Ślusarskiej (Mewa Poznań) i Kindze Brzósce oraz Dominikowi Śliwińskiemu (oboje MKŻ Arka Gdynia) i Stefanowi Marciniakowi (OŚ AZS Poznań). Wspaniały sukces odnieśli Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch. Żeglarze AZS AWFiS Gdańsk w znakomitym stylu zostali w Gdyni mistrzami świata juniorów w olimpijskiej klasie 49er. Dominacja Staniula i Sztorcha nie podlegała dyskusji. Załoga gdańskiego klubu okazała się najlepsza w dziewięciu z 15 wyścigów, a po czterech dniach miała 12 punktów przewagi nad zajmującymi drugą lokatę Hernanem Umpierre i Fernando Dizem z Urugwaju i 21 nad Austriakami Keanu Prettnerem i Jakobem Flachbergerem 21. W niedzielę Polacy nie zostawili rywalom złudzeń - w kapitalnym stylu wygrali trzy ostatnie wyścigi i zostali najlepszymi skiffistami świata w gronie juniorów.

Piąte miejsce, ale pierwsze w kategorii do lat 21, wywalczyli Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) i Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa), natomiast w klasie 49erFX dziewiątą lokatę oraz drugą do lat 21 zajęły Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa). Ta impreza odbyła się w ramach 22. edycji regat Gdynia Sailing Days. W klasie 49er ścigały się 43 załogi z 18 państw. Wicemistrzami świata zostali Prettner i Flachberger, a na najniższym stopniu podium stanęli Umpierre i Diz. Na 16. pozycji zakończyli regaty Adam Głogowski i Maciej Krusiec (Nauticus YC Olsztyn), a na 39. Mateusz Ksobich i Patryk Różak (OŚ AZS Poznań). W klasie 49erFX rywalizowały 54 załogi z 15 krajów, ale do złotej floty zdołała awansować tylko jedna z czterech polskich ekip - Gabriela Czapska i Hanna Rajchert. Reprezentantki Spójni Warszawa udanie zakończyły zawody, bowiem wygrały ostatni wyścig, co pozwoliło im awansować w klasyfikacji generalnej na 12. lokatę. Z kolei w klasyfikacji mistrzostw świata uwzględniającej tylko kobiece duety były dziewiąte, natomiast w gronie zawodniczek do lat 21 przypadło im drugie miejsce. Zwyciężyły Włoszki Jana Germani i Giorgia Bertuzzi.

W srebrnej flocie rywalizowały pozostałe polskie załogi. Marcelinie Korszon i Zuzannie Mróz (Nauticus YC Olsztyn) przypadła ogólnie 35., Marcelemu Mierzwickiemu i Franciszkowi Borysowi (YKP Gdynia) 39., a Patrykowi Kosmalskiemu (ChKŻ Chojnice) i Marcelemu Montrymowiczowi (OKŻ Olsztyn) 44. pozycja. Wśród 14 załóg z dziewięciu krajów pływających w katamaramach Nacra 17 nie było biało-czerwonych. Zwyciężyli Włosi Gianluigi Ugolini i Maria Giubilei, a podium uzupełnili Francuzi Margaux Billy i Leo Maurin oraz Titouan Petard i Lou Berthomieu.