Jak zachęcić seniorów do uprawiania sportu?

Aktualności Projekty

Badanie Eurobarometru* opublikowane w marcu 2018 r. pokazało, iż 61% osób powyżej 55 roku życia nie uprawia sportu. Głównym powodem braku aktywności fizycznej są przede wszystkim: brak czasu, brak motywacji, niepełnosprawność lub choroba, brak pieniędzy, brak towarzyszy do wspólnego uprawiania sportu, brak dostępu do odpowiedniej infrastruktury sportowej w pobliżu domu. Statystyki są niestety przykre i potwierdzają, jak dużo MY: rodzina, przyjaciele, opiekunowie osób starszych musimy w tym temacie zrobić. Co zatem powinniśmy zrobić, aby zmotywować starszych ludzi do uprawiania sportu?

Sytuacja jest znacznie łatwiejsza, gdy seniorzy uprawiali jakąkolwiek aktywność fizyczną w przeszłości, ponieważ mają oni większą świadomość korzyści jakie z tego płyną. Ale co z osobami, które nigdy nie uprawiały sportu? Należy je odpowiednio zmotywować!

W naszym społeczeństwie panuje przekonanie, że sport związany jest ze zbyt dużym wysiłkiem, jest za trudny i nieodpowiedni dla osób starszych. Dlatego musimy rozpocząć nasze działania od przełamania tego stereotypu.

Rozmawiając z naszym seniorem pokażmy mu wszystkie pozytywne strony uprawiania sportu, takie jak (na podstawie wytycznych UE dotyczących aktywności fizycznej):

 • Zmniejszone ryzyko wystąpienia chorób serca.
 • Zapobieganie/opóźnienie rozwoju nadciśnienia tętniczego krwi oraz poprawa kontroli ciśnienia krwi u osób cierpiących na nadciśnienie.
 • Dobre funkcje sercowo-płucne.
 • Utrzymanie funkcji metabolicznych oraz rzadkie występowanie cukrzycy typu 2.
 • Zmniejszone ryzyko występowania niektórych nowotworów, np. raka piersi, prostaty lub jelita grubego.
 • Zwiększone zużycie tłuszczu, pozwalające na kontrolowanie wagi oraz zmniejszające ryzyko otyłości.
 • Poprawa mineralizacji kości w młodym wieku, przyczyniająca się do zapobiegania osteoporozie i złamań w wieku późniejszym.
 • Poprawa trawienia i regulacja pracy jelit.
 • Utrzymanie i poprawa siły i wytrzymałości mięśni, skutkująca zwiększoną wydajnością funkcjonalną w wykonywaniu codziennych czynności.
 • Utrzymanie funkcji motorycznych w tym również siły i równowagi.
 • Utrzymanie funkcji poznawczych i zmniejszenie ryzyka wystąpienia depresji i demencji.
 • Niższy poziom stresu i związana z tym poprawa jakości snu.
 • Poprawa postrzegania siebie i zwiększenie samooceny, entuzjazmu i optymizmu.
 • Redukcja nieobecności w pracy.
 • U starszych dorosłych, zmniejszone ryzyko lub opóźnienie wystąpienia chorób przewlekłych, związanych z procesem starzenia.

Dobrze jest również przedstawić silny związek między systematyczną aktywnością a lepszą kondycją fizyczną, zdrowiem i nastrojem. Kiedy uprawiamy sport, czujemy się o wiele lepiej, zdrowiej i szczęśliwiej.

Nie bój się także podkreślać faktu, że kiedy jesteśmy aktywni, nasza niezależność rośnie. Jest to bardzo ważna informacja dla osób starszych, które często czują się niekomfortowo, ponieważ są uzależnione od innych. Aktywność fizyczna czyni je niezależnymi w wielu aspektach codziennego życia!

Obecnie bardzo łatwo jest znaleźć oferty zajęć sportowych dla seniorów i czasami są one nawet bezpłatne! Rozejrzyj się, zapytaj znajomych, przeszukaj Internet a na pewno znajdziesz najlepszą opcję dla bliskiej ci osoby starszej.

W rozmowie z seniorem wykorzystaj Dziennik Aktywności Fizycznej, z którego dowie się dlaczego uprawianie sportu jest takie ważne, ale przede wszystkim będzie mógł samodzielnie wpisywać codzienne aktywności fizyczne, dzięki czemu jego motywacja do bycia aktywnym zdecydowanie wzrośnie!

Dziennik Aktywności Fizycznej powstał w ramach projektu ”Go Out And Live – creating conditions conductive to maintaining the highest quality of seniors’ lives” współfinansowanego ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus+.

*(Special Eurobarometer 417, Sport and Physical Activity: https://www.gov.pl/web/sport/aktywnosc-fizyczna-spoleczenstwa)