Gdynia Sailing Days nabiera rozpędu

Aktualności FOTO

Od piątku w Gdyni trwa długo wyczekiwane, żeglarskie święto - Gdynia Sailing Days! W imprezie bierze udział ponad 800 żeglarzy z całego świata, a najważniejszymi regatami będą mistrzostwa świata juniorów w klasach 49er, 49erFX i Nacra17.

W Gdyni pojawili się praktycznie wszyscy przedstawiciele żeglarstwa regatowego. Na wodach Zatoki Gdańskiej będziemy mogli podziwiać przedstawicieli takich klas regatowych, jak: Optimist, O’pen Skiff, Micro, Laser, Laser Radial, Laser 4.7, 420, 49er, 49erFX, Nacra 17, Hobie Cat 16, Flying Dutchman czy RS21. W ramach Gdynia Sailing Days odbędą się również mistrzostwa Polski w żeglarskich sprintach, o Puchar Gdynia Sailing Days, w których ścigać się będą m.in. katamarany. Nie zabraknie również regat w ramach Polskiej Ligi Żeglarskiej, Pucharu Polski Jachtów Kabinowych, a najmłodsi żeglarze rywalizować będą w mistrzostwach Polski juniorów młodszych w klasie O’pen Skiff oraz w regatach Kinder Joy of moving Puchar Trenerów w klasie Optimist. Jedną z najciekawszych atrakcji Gdynia Sailing Days będzie również Polboat Yachting Festival organizowany przez Polskie Jachty – Polska Izbę Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych.

Pierwszy dzień zmagań

W piątek 2 lipca, rywalizację o Mistrzostwo Polski juniorów młodszych rozpoczęli żeglarze klasy O’pen Skiff. Na starcie stanęło 50 łódek, które uczestniczyły w trzech wyścigach. Wiejący od brzegu północno-zachodni wiatr w granicach 9-11 węzłów pozwolił zawodnikom pożeglować w zmiennych warunkach. W tym dniu najlepiej pływał Piotr Trella (Miejski Klub Żeglarski Arka Gdynia), który zwyciężył w dwóch wyścigach, co dało mu przewagę dwóch punktów nad Józefem Krasowskim reprezentującym Sail & Ski Klub Warszawa. Na trzecim miejscu uplasował się Piotr Kuźniarski z Horn Kraków. Najlepszą dziewczyną w stawce została Julianna Ponto z MKŻ Arki Gdynia, która zajęła szóste miejsce w klasyfikacji generalnej.

W rozgrywkach Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej pierwszy dzień zdecydowanie należał do załogi Olsztyński Klub Żeglarski, która wygrała aż cztery z ośmiu rozegranych wyścigów.

Drugi dzień rywalizacji

Sobotnią rywalizację na Zatoce Gdańskiej rozpoczęła Polska Liga Żeglarska, w ramach której ścigały się załogi startujące w Ekstraklasie. Po nich zmagania rozpoczęli zawodnicy klasy O'pen Skiff, kontynuując walkę o tytuł mistrza Polski juniorów młodszych, a następnie do regat o Puchar Gdynia Sailing Days przystąpiły klasy Micro i Delphia 24OD.

U najmłodszych żeglarzy po wygranych we wszystkich wyścigach pozycję lidera utrzymał Piotr Trella reprezentujący Miejski Klub Żeglarski Arka Gdynia. Za nim na drugiej pozycji uplasował się Józef Krasowski (Sail & Ski Klub Warszawa), zaś na trzecią lokatę awansowała Julianna Ponto (Miejski Klub Żeglarski Arka Gdynia).

W klasie Micro emocji również nie brakowało. Po czterech rozegranych wyścigach na remisie prowadziła załoga 77 racing ze sternikiem Piotrem Tarnackim. Tuż za nimi uplasowała się załoga Bartłomieja Jędrychowicza, zaś na trzecim miejscu znalazła się załoga pod dowództwem Rafała Moszczyńskiego. W klasie Delphia-24 OD prowadzi Piotr Kotwicki reprezentujący Młodzieżowy Klub Sportowy Marina, na miejscu drugim dopłynął Marcin Pietrzak, a pierwszą trójkę zamknął Błażej Łukomski (Jacht Klub Wielkopolski).

Po drugim dniu Gdynia Sailing Days w klasie Micro na prowadzeniu jest Piotra Tarnackiego z 77 Racing, która na remisie wygrywa z teamem Bartłomieja Jędrychowicza. W klasie Delphia 24 OD na najwyższej lokacie znalazła się załoga pod dowództwem Piotra Kotwickiego.