Gdynia rozpoczyna rekrutację ratowników

Aktualności FOTO

Wystartowała rekrutacja na ratowników, którzy w sezonie letnim 2022 strzec będą odpoczywających na kąpieliskach w Gdyni.

PRZEJDŹ DO OGŁOSZENIA

– Gdyńskie kąpieliska należą do jednych z najbezpieczniejszych w Polsce. Rokrocznie nad spokojem nad wodą czuwa sztab specjalnie wyszkolonych do tego ratowników tworzących zgrany zespół. Zatrudniamy najlepszych ludzi, stąd od ponad 20 lat możemy cieszyć się skutecznością w podejmowanych interwencjach – mówi wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk.

Gdyńskie Centrum Sportu od 1998 roku organizuje kąpieliska w 4 dzielnicach miasta. Są to Babie Doły (100 m), Śródmieście (200 m), Redłowo (200 m) i Orłowo (100 m). Funkcjonują one każdego dnia sezonu letniego w godzinach od 9.30 do 17.30. Tegoroczny trwać będzie od 1 lipca i zakończy się 31 sierpnia. Dla kąpieliska Gdynia Śródmieście start przewidziany jest tydzień szybciej – 24 czerwca.

– Każdy ratownik przejdzie specjalny proces kwalifikacyjny i otrzyma od wysoko wykwalifikowanej kadry instruktorskiej profesjonalne szkolenie stanowiskowe uwzględniające specyfikę działań na gdyńskich kąpieliskach morskich. Praca w sezonie odbywać się będzie w rotacyjnym systemie uwzględniającym indywidualne potrzeby – komentuje Przemysław Dalecki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu. – Ludziom dbającym o bezpieczeństwo wypoczywających zapewniamy możliwie najlepszy sprzęt, a także odpowiednie warunki finansowe i socjalne. Ratownicy otrzymają kompletny ubiór dostosowany do panujących na plaży warunków atmosferycznych – dodaje dyrektor GCS.

Na 4 gdyńskie kąpieliska poszukiwanych będzie 32 ratowników. Dodatkowo 3 osoby zasilić mają Grupę Interwencyjną Ratownictwa Wodnego GCS. – To trzyosobowy zespół najbardziej doświadczonych ratowników, który w razie wystąpienia nieszczęśliwego zdarzenia może dotrzeć do poszkodowanego i udzielić mu kwalifikowanej pierwszej pomocy w ciągu kilkunastu minut. Ten zastęp do dyspozycji ma szybką łódź motorową, skuter ratowniczy z platformą oraz pojazd ATV z przyczepą do ewakuacji osób poszkodowanych z trudno dostępnych miejsc – komentuje Paweł Brutel, wicedyrektor GCS.

Gdyńscy ratownicy wodni nie tylko zajmują się patrolowaniem plaż i udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach. To również utytułowany zespół, który regularnie bierze udział z powodzeniem w ogólnopolskich zawodach w tym tych najwyższej rangi, Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Wodnym, regularnie plasując się w nich na czołowych lokatach.

Od 1998 roku, czyli od początku ratowników działania pod egidą GCS, na gdyńskich kąpieliskach morskich nie utonęła żadna osoba, co świadczy o profesjonalizmie ratowników zatrudnianych w Gdyni.

To nie jedyna prowadzona obecnie rekrutacja. Gdyńskei Centrum Sportu poszukuje również bosmana, który pracować będzie w Marinie Gdynia. Wszystkie ogłoszenia o pracę dostępne są TUTAJ.