Do Pracy Jadę Rowerem wystartuje 9 maja

Aktualności Projekty

Jedenasta edycja akcji „Do Pracy Jadę Rowerem” rozpocznie się 9 maja i potrwa do 25 września. Rejestracja na stronie www.dopracyjaderowerem.gdyniasport.pl wystartuje 20 kwietnia. W tym roku nakręcamy się na pomoc Ukrainie.

Dziesięć lat wspólnego jeżdżenia i rywalizacji pracowników gdyńskich firm o miano tej najbardziej kolarskiej za nami. Trudno zliczyć wszystkie pokonane kilometry, wylany pot i liczbę endorfin, którą wypracowali uczestnicy.

– W Gdyni stawiamy na rozwój i promowanie zrównoważonego transportu. W naszym mieście sukcesywnie przybywa dróg rowerowych, by mieszkańcy mogli na co dzień wybierać rower jako środek transportu. To doskonały sposób na aktywne rozpoczęcie dnia – przekonuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

– Powszechnie wiadomo, że kto dojeżdża do pracy rowerem staje się zdrowszy, szczęśliwszy, a przede wszystkim oszczędza pieniądze, które mógłby wydać na paliwo do swojego samochodu. Pracownicy dojeżdżający rowerem do pracy rzadziej są na zwolnieniu lekarskim, czyli wydajniej pracują, równocześnie zmniejszają ruch kołowy w mieście, eliminują korki i tym samym wszyscy Gdynianie cieszą się czystszym powietrzem i mniejszym hałasem – komentuje Przemysław Dalecki, dyrektor koordynującego projekt Gdyńskiego Centrum Sportu.

Zmiana nawyków

Warto wspomnieć, że tylko w ostatnim roku w szranki stanęło 2070 uczestników z 337 firm, którzy przejechali niemal 1,2 miliona kilometrów. Złożyło się na nie ponad 133 tysiące przejazdów.

–  Dzięki naszemu projektowi setki aut nie wyjechały na ulice Gdyni, tylko zostały na przydomowych parkingach  – komentuje Paweł Brutel, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu. – Najważniejszym założeniem projektu jest zmiana przyzwyczajeń i zamiana środka transportu z czterokołowego samochodu na dwukołowy rower. Ten cel został przez minione lata osiągnięty – dodaje.

Akcja cieszy się ogromnym powodzeniem wśród pracowników gdyńskich firm, którzy od wielu tygodni kierowali swoje pytania o tegoroczną edycję. Dziś możemy już zdradzić odpowiedzi na najważniejsze pytania. Jedenasta edycja akcji „Do Pracy Jadę Rowerem” rozpocznie się 9 maja i potrwa do 25 września. Rejestracja na stronie www.dopracyjaderowerem.gdyniasport.pl wystartuje 20 kwietnia.

Gdynia з вами

Sytuacja na świecie w ostatnim czasie sprawiła, że optyka rozmaitych codziennych działań skupiona została na wspólnym celu – pomocy dla naszych wschodnich sąsiadów z Ukrainy. Od początku zbrojnej napaści przez Rosję gdynianie zdawali egzamin ze społeczeństwa pomagając finansowo, materialnie, podejmując wolontariat, organizując transporty darów czy oferując przyjezdnym schronienie.

Na dworcu Gdynia Główna pomoc uzyskało już ponad 8000 osób, 4500 z nich znalazło dach nad głową w tymczasowych miejscach noclegowych, 900 trafiło do mieszkańgdynian, ponad 1200 dzieci objętych zostało opieką szkolno-przedszkolną. Przekazaliśmy m.in. karatekę i autobusy, a na Ukrainę trafiło ponad 100 tirów z darami z Pomorza, zbieranych w Gdyni w 2 stałych punktach i setkach zbiórek lokalnych. Hala Gier Gdyńskiego Centrum Sportu stała się miejskim centrum logistyczno-transportowym. To tu przyjmowane są dary, które trafiają do uchodźców i wspierają Ukraińców walczących w ojczyźnie

Nakręceni na pomoc

Do tej pory naszym gościom ze wschodu wydano około 20 tysięcy posiłków i około 6 tysięcy pakietów żywnościowych. Tu pojawia się miejsce, w którym pomoc rowerzystów staje się niezbędna. Jedenasta edycja „Do Pracy Jadę Rowerem” nakręca się bowiem na pomoc. Tegorocznym celem pokonywania kilometrów rowerem do pracy będzie zbieranie żywności. W dniu startu projektu, tj. 20 kwietnia, na stronie głównej www.dopracyjaderowerem.gdyniasport.pl pojawi się licznik. Z każdym przejazdem wykonanym przez uczestników będzie on się zbliżał do osiągnięcia celu, jakim jest zakup żywności. O tym ile takich celów, a więc ile zakupów pojawi się w czasie trwania projektu, decydować będzie aktywność i mobilizacja uczestników.

Pod koniec rywalizacji niezmiennie przewidziane zostały nagrody indywidualne dla uczestników, którzy wykonali najwięcej przejazdów. Cały czas śledzić będzie można rywalizację pomiędzy uczestnikami oraz firmami, które reprezentują.

Szlifujcie formę, odkurzajcie rowery, bądźcie zmotywowani. Wierzymy, że będziecie gotowi na nowe wyzwanie. Bądźmy nakręceni na pomoc już od 9 maja!