Czy wiosna 2022 należeć będzie do Buldogów?

Aktualności

Żółto-niebieskie Buldogi po zimowej przerwie wracają do gry i szykują się do wiosennego sezonu, który rozpocznie się w niedzielę 6 marca. Tego dnia na Narodowym Stadionie Rugby formę gdynian sprawdzą zawodnicy Juvenii Kraków.

Zawodnicy RC Arki Gdynia do wiosennych rozgrywek przystąpią z 7 miejsca. Gdynianie w 8 meczach na swoim koncie zgromadzili 14 punktów. Dwukrotnie zwyciężali, raz zanotowali remis i pięciokrotnie schodzili z boiska pokonani. Liczymy, że wiosna 2022 roku będzie lepsza, a forma żółto-niebieskich rosnąć będzie z każdym meczem.

O tym jak będzie, zadecyduje forma na boisku. Warto już dziś zarezerwować terminy, w jakich rugby oglądać będzie można na żywo z trybun Narodowego Stadionu Rugby.

Cytując stronę internetową www.arkarugby.pl, przypomnijmy burzliwe losy gdyńskiego rugby.

Historia rugby w naszym mieście sięga roku 1972, kiedy stoczniowy klub Bałtyku Gdynia przejął sekcję rugby od gdańskiej Spójni. Seniorzy Bałtyku nie awansowali wtedy do I ligi, co było warunkiem by sekcja przetrwała w 1980 roku. Rugbiści Bałtyku w większości zasilili Lechię Gdańsk, ale tradycja rugby w Gdyni nie umarła.

Fot. www.arkarugby.pl

Fot. www.arkarugby.pl

Rugby Club Arka Gdynia powstał w 1996 roku. Został założony z inicjatywy byłych zawodników trójmiejskich klubów rugby oraz kibiców piłkarskiej sekcji Arki, funkcjonując najpierw jako sekcja rugby w MZKS Arka Gdynia, a potem jako stowarzyszenie kultury fizycznej.

W tym samym roku zawodnicy 7-osobowego klubu z Gdyni pod nazwą „Arka Gdynia Hooligans” wygrali turniej imienia Edwarda Hodury w Sopocie. Pierwszy mecz w rozgrywkach ligowych Buldogi rozegrały jednak dopiero w 1997 roku, kiedy przystąpiły do II ligi rugby. 23 marca 1997 roku w Sochaczewie żółto-niebiescy przegrali z Orkanem 5:25 (0:8), a jedyne punkty dla Arki zdobył grający trener Jakub Szymański.

Fot. www.arkarugby.pl

Fot. www.arkarugby.pl

W kolejnym sezonie, 1997/1998, Arka wygrała rozgrywki II ligi, uzyskując tym samym awans do I ligi (obecnej ekstraligi). Pierwszy sezon wśród najlepszych zakończył się dla gdynian wielkim sukcesem – Arka wywalczyła wicemistrzostwo Polski. Był to pierwszy medal gdyńskiego rugby w kategorii seniorów. Wcześniej, w latach 70,. rugbiści Bałtyku trzykrotnie zdobywali medale mistrzostw Polski, jednak udało im się to tylko w kategoriach juniorskich. Już pięć lat później Buldogi zostały po raz pierwszy najlepszą drużyną w kraju.

W ciągu swojej niespełna dwudziestoletniej historii RC Arka Gdynia stała się sportową wizytówką miasta i jedną z najsilniejszych drużyn w polskim rugby. W krótkim czasie nasza drużyna zdobyła trzy tytuły Mistrza Polski, sześciokrotnie kończyła rozgrywki Ekstraligi Rugby ze srebrnym medalem, a czterokrotnie zdobyła brązowy medal. W 2005 roku rugbiści Arki wygrali klubowy Puchar Europy w Splicie.

Fot. www.arkarugby.pl

Fot. www.arkarugby.pl

Arka zbudowała swoje rugby „od góry”, czyli tworząc najpierw drużynę seniorów. Dopiero potem powstały zespoły juniorów i kadetów i kolejne, młodsze, grupy młodzieżowe.

W ostatnim latach żółto-niebiescy bazowali właśnie na zbudowanej wcześniej piramidzie szkolenia. Trzymamy kciuki, żeby wiosną czekała ich istna erupcja formy. Wiara naszą siłą!