Biegowe ULTRA święto w Gdyni

Aktualności

Jak biegacze mogą rozpocząć wakacje i sezon urlopowy? Oczywiście na biegowo! A gdzie najlepiej? Na Festiwalu Biegowym ULTRA WAY! 27 i 28 czerwca odbędzie się kolejna edycja tego wydarzenia, na które do Gdyni przybędzie wielu zawodników z różnych zakątków Polski, jak również z zagranicy. Dlaczego warto tu być? Ponieważ tylko tutaj – o czym przekonali się uczestnicy wcześniejszych odsłon festiwalu – znajdują się „góry nad morzem”, a trasy zachwycają widokami i zapewniają prawdziwy rollercoaster emocji. Warto to przeżyć. 

Centrum zawodów, podobnie jak w ubiegłorocznej edycji, zlokalizowane będzie w hali lekkoatletycznej Gdyńskiego Centrum Sportu przy ulicy Olimpijskiej. Infrastruktura i zaplecze miasteczka biegowego oraz położenie przy terenach leśnych z pewnością przypadną do gustu uczestnikom sportowych zmagań.

fot. Ultra Lovers

Pierwsi na trasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego wyruszą ultrasi biorący udział w najdłuższym festiwalowym biegu o nazwie Gwiazda Północy. Swoją przygodę rozpoczną z malowniczego rynku w Wejherowie 28 czerwca o godzinie 10:00. Na dystansie 163,96 km będą mieli okazję biec brzegiem morza, zdobywać strome klify, pokonywać serpentynowe ścieżki trawersujące zbocza, a także przedzierać się przez leśną gęstwinę, którą zazwyczaj przemierzają jedynie dzikie zwierzęta. Można się będzie zmęczyć, „spalić” mięśnie i niejednokrotnie „serdecznie pozdrowić” w myślach osobę odpowiedzialną za wyznaczenie trasy. Przewyższenie jest imponujące – wynosi +/- 4481 m. Będzie więc sporo podejść, podbiegów, stromych zbiegów i wiele technicznych odcinków. To trasa dla prawdziwych koneserów i miłośników „masakrowania” nóg. Jednak widoki morskiej plaży, leśnych ostępów oraz możliwość spotkania dzikich zwierząt z pewnością zrekompensują trudy – podobnie jak zdobycz punktowa: 5 pkt ITRA, 3 pkt za biegi górskie oraz 100M w kwalifikacji do UTMB. Na pokonanie całego dystansu uczestnicy będą mieli 31 godzin.

fot. Tomasz Krywienko

Tego samego dnia, o godzinie 21:00, kolejni ultrasi wyruszą na trasę liczącą 103,76 km z przewyższeniem +/- 3239 m. Będzie to bieg W Blasku Księżyca. Podobnie jak w przypadku dystansu stu mil, uczestnicy zostaną dowiezieni autokarami – tym razem na rynek w Pucku. Tradycyjnie zmagania rozpoczną się w blasku flar. Na trasie biegacze doświadczą magii kaszubskiej nocy, dotrą do morskiej plaży i pokonają wiele szczytów, by finalnie zakończyć swoją przygodę na Narodowym Stadionie Rugby w Gdyni. Limit czasowy na ukończenie biegu wynosi 20 godzin. Po dotarciu do mety zawodnicy otrzymają 4 pkt ITRA, 2 pkt górskie oraz 100K w kwalifikacji na UTMB.

fot. Ultra Lovers

Trzy ostatnie biegi w ramach festiwalu wystartują w sobotę. Pierwszy z nich, ENERGA o Poranku, poprowadzi szlakami o długości 50,75 km i przewyższeniu +/- 2167 m. Uczestnicy wyruszą z Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni o godzinie 6:00 rano, przy charakterystycznej rzeźbie ryb. Niedługo potem skierują się na klify, gdzie towarzyszyć im będą przelatujące nad głowami mewy i wiatr wiejący od morza. Trasa tego dystansu również wymaga bardzo dobrego przygotowania, treningu biegowego oraz właściwego planowania logistycznego. Uczestnicy będą mieli 11 godzin na dotarcie do mety na stadionie w Gdyni. Po sportowych zmaganiach otrzymają 2 pkt ITRA, 3 pkt górskie oraz 50M w kwalifikacji na UTMB.

Kolejnym sobotnim biegiem będzie Słoneczne Popołudnie – na dystansie 27,36 km z bardzo solidnym przewyższeniem +/- 1220 m. Tu również nie zabraknie trudnych technicznie odcinków i ścieżek prowadzących przez tereny, gdzie żerują dzikie zwierzęta, oraz pięknych widoków, jakimi może uraczyć kaszubska przyroda. Start i meta usytuowane będą na stadionie w Gdyni. Po zakończeniu rywalizacji zawodnicy otrzymają 1 pkt ITRA, 3 pkt górskie oraz 20M jako kwalifikację do UTMB. Start zaplanowano na godzinę 12:00, a limit czasowy wynosi 5 godzin.

O dużym stopniu trudności festiwalowych tras przekonają się również uczestnicy biegu Nadmorski Mendel. Choć jego dystans to jedynie 15,08 km, przewyższenie wynoszące +/- 682 m oznacza, że będzie wymagająco. Start i meta zlokalizowane zostały na Narodowym Stadionie Rugby. Zmagania rozpoczną się o godzinie 13:00, a na pokonanie trasy uczestnicy będą mieli 4 godziny.

fot. Tomasz Krywienko

Jak podkreślają sami organizatorzy, ich głównym celem jest pokazanie przyjezdnym piękna Kaszub i terenów nadmorskich oraz odkrycie przed nimi tajemniczych, magicznych i urokliwych zakątków, dotąd mało eksplorowanych. Na atrakcyjność Festiwalu Biegowego ULTRA WAY wpływa nie tylko malownicze położenie tras, ale również wyjątkowa atmosfera panująca na punktach żywieniowych. Uczestnicy poprzednich edycji wielokrotnie podkreślali w swoich relacjach znakomitą organizację wydarzenia, ofiarność i serdeczność wolontariuszy, a także przepyszne jedzenie. Są napoje chłodzące na upalne dni, ciepły posiłek na chłodne noce i wiele innych potraw dodających energii, wzmacniających i poprawiających humor.

RACEBOOK - LETNI FESTIWAL ULTRA WAY