3, 2, 1 start! Rowerowy Maj ruszył!

Aktualności Projekty

Wraz z początkiem maja uczniowie gdyńskich podstawówek rozpoczynają udział w kampanii „Rowerowy Maj” i będą przyjeżdżać do swoich szkół na rowerach, rolkach i hulajnogach. Projekt potrwa do 31 maja.

„Rowerowy Maj” to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, grona nauczycielskiego oraz rodziców i opiekunów. 

Właśnie dzięki projektom takim jak „Rowerowy Maj” możemy zachęcać mieszkańców do coraz liczniejszego wybierania rowerów czy komunikacji zbiorowej. Jestem przekonany, że w kolejnych latach liczba osób podróżujących jednośladami będzie rosła w jeszcze szybszym tempie. To pozytywne wzorce, które mają korzystny wpływ na życie każdego z nas – informuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Tegoroczna edycja kampanii to już kilkadziesiąt współpracujących ze sobą miast i gmin z całej Polski. Główne jej założenia to promocja aktywnego trybu życia oraz ekologicznych środków transportu, jakimi są rower, hulajnoga, rolki czy deskorolka. Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Za każdy aktywny dojazd do szkoły uczniowie otrzymują naklejkę do osobistego dzienniczka oraz na plakat klasowy, dzięki czemu mogą rywalizować z innymi klasami.

– Gdynia stawia na wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. "Rowerowy maj" to akcja, którą uczniowie bardzo lubią, ponieważ jest w niej również element rywalizacji. Młodzi ludzie chętnie korzystają z jednośladów, a jeżeli przy okazji mogą świetnie się bawić i zdobywać punkty dla swojej klasy, tym chętniej włączają się do aktywności. Doskonale pokazuje to ilość szkół, które zgłosiły się do akcji. Wszystkim uczestnikom życzę powodzenia, ale najważniejszą nagrodę już wygraliście - dbając o odpowiednią ilość ruchu, dbacie o swoje zdrowie.

Zasady są bardzo proste i czytelne. Każdy uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny, przemierzając dystans z domu do szkoły na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody.

Przypomnijmy, że w pierwszej edycji zorganizowanej w 2016 roku udział wzięło 4127 uczestników ze 187 klas, którzy reprezentowali 18 placówek. W ubiegłym roku liczby te wzrosły do 27 placówek, 525 klas i 5963 uczestników, co świadczy o ogromnej popularności projektu – informuje Paweł Brutel, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu.

Gdyńskie Centrum Sportu przygotowało na potrzeby projektu także specjalne video, które w sposób łatwy i przyjemny przypomina najważniejsze zasady, których należy przestrzegać poruszając się na dwóch kółkach:

STRONA PROJEKTU