42 drzewka posadzone – projekt "Oprowadzam Sam" oficjalnie zakończony

Aktualności Projekty

5126 dzieci z 216 grup i 53 placówek edukacyjnych wzięło udział w 9. edycji kampanii „Odprowadzam Sam”. Uroczyste zakończenie akcji miało miejsce 13 czerwca w Przedszkolu nr 11 „Pod Kasztanami” z udziałem wiceprezydenta Gdyni ds. rozwoju Marka Łucyka i zastępcy dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu Pawła Brutela.

– Ten projekt niósł dwie korzyści: z jednej strony dla dzieci była to świetna zabawa, bo za każdy „ekologiczny przyjazd” do przedszkola naklejali specjalne naklejki. To mobilizowało ich do działania – tłumaczy wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju Marek Łucyk. – Ponadto, już od najmłodszych lat uczymy, że warto korzystać z transportu zbiorowego bądź takiego, który jest przyjazny środowisku naturalnemu. Uczestnictwo w takich projektach to ogromna satysfakcja – dodaje.

Wszystkie placówki, których podopieczni oraz uczniowie byli aktywni i zaangażowały się w zabawę, otrzymały nagrody w postaci sadzonek drzewka buku czerwonego i piórników z kredkami. Grupy nagrodzone zostały pamiątkowymi certyfikatami, a finalistów uhonorowano dodatkowo voucherami do Bawialni i Kawiarni Mini Świat w Sopocie i wejściówkami na warsztaty do Centrum Edukacji SmartLab, których tematem będzie „Życie w świecie plastiku”.

Projekt, który trwał od 4 kwietnia do 3 czerwca, miał za zadanie promowanie aktywność fizycznej i zwiększenie świadomość ekologicznej najmłodszych mieszkańców Gdyni. Zachęcał do tego, żeby dzieci docierały do swoich przedszkoli i szkół pieszo, rowerem, hulajnogą lub komunikacją miejską – informuje Paweł Brutel, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu.

Regularne chodzenie czy jazda na rowerze do przedszkola lub szkoły pozytywnie wpływa na wzrost aktywności wśród dzieci. Sprawia też, że w przyszłości częściej i z większą chęcią wybierają ekologiczne metody przemieszczania się po mieście, rezygnując z podróży samochodem. Poprzez akcję „Odprowadzam Sam” zachęcamy do zmiany nawyków transportowych, aby wspólnie poprawiać stan środowiska i bezpieczeństwo ruchu drogowego. Kampania skierowana jest do przedszkolaków w wieku od 4 do 7 lat, ich rodziców oraz nauczycieli. Ma zachęcać dzieci i ich opiekunów do korzystania z ekologicznych środków transportu w drodze do przedszkola lub szkoły.

Zwycięzcami konkursu zostały:

  • grupa „Biedronek” z Przedszkola nr 11,
  • grupa „Sówek” z Przedszkola „Lokomotywa”,
  • grupa „Sówek” z Przedszkola „Tup Tup”,
  • grupa „O A” ze Szkoły Podstawowej nr 45
  • grupa „Biedronek” z Przedszkola nr 23,
  • grupa „Pszczółek” z Przedszkola nr 27,
  • klasa „0 B” ze Szkoły Podstawowej nr 48,
  • grupa „Bursztynków” z Przedszkola nr 30,
  • grupa „Motylków” z Przedszkola nr 50.

Rejestracja do kolejnej edycji odbędzie się wiosną 2023 roku. Szczegóły publikowane będą na stronie www.gdyniasport.pl.